0 BF 93%
Super League / Αήττητος και μετά την Τούμπα ο Ολυμπιακός

Eurokinissi Sports

Παραμένει αήττητος και σε απόσταση ασφαλείας από τους «διώκτες» του ο Ολυμπιακός μετά το εξ αναβολής ντέρμπι της Τούμπας κόντρα στον ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Superleague1.

Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1, με την διαφορά των 10 βαθμών να διατηρείται. Το αποτέλεσμα ευνοεί τους «ερυθρόλευκους» που παρατάχθηκαν χωρίς άγχος έχοντας ήδη ξεφύγει στη βαθμολογία. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ και χρειαζόταν και ήταν αυτός που διεκδίκησε περισσότερο τη νίκη η οποία όμως σταμάτησε στο… δοκάρι του Τζόλη, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο «δικέφαλος» που για ακόμη έναν αγώνα παρουσιάστηκε πολύ καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 51’ με γκολ που σημείωσε ο Ινγκασον.

Ο Ολυμπιακός που έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, κατάφερε να ισοφαρίσει από στημένη φάση στο 77’ όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Μπα με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος καθώς στο δυνατό σου του Τζόλη, στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Για λάθη που προήλθαν από τις καιρικές συνθήκες έκανε λόγο ο Μαρτινς μετά το τέλος του αγώνα. «Είναι ένας βαθμός που πρέπει να δεχθούμε. Τα λάθη ήταν αναπόφευκτα λόγω του ανέμου», είπε ο τεχνικός του Ολυμπιακού.

«Όταν δεν κερδίζεις θες το κάτι παραπάνω. Νομίζω ότι οι λεπτομέρειες μας στέρησαν τη νίκη. Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες μου, έχουν βελτιωθεί. Εμείς φταίμε για την βαθμολογική διαφορά, το επίπεδο με τον αντίπαλο είναι ίδιο. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά», δήλωσε από την πλευρά του ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Πάμπλο Γκαρσία.

Διαιτητής: Μίκαελ Φάμπρι (Ιταλός)

Κίτρινες: Κρμέντσικ, Πασχαλάκης, Ινγκασον, Ραφίνια,

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ουάρντα, Α. Ζίβκοβιτς,  Μουργκ (83΄Τζόλης), Κρμέντσικ (69' Σφιντέρσκι) .

Ολυμπιακος (Πέδρο Μαρτίνς): Σα - Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ - Εμβιλά, Καμαρά - Βαλμπουενά (71΄Χασάν), Φορτούνης (82' Μπουχαλάκης), Βρουσάι (60' Ραντζέλοβιτς) - Ελ Αραμπί  (83' Μασούρας)