1 BF 64%
Euroleague / Δια πυρός και σιδήρου νίκη για τον Ολυμπιακό

Ολυμπιακός εναντίον Μπάγερ
(EUROKINISSI/LATO KLODIAN)

Ο Ολυμπιακός νίκησε στον αγώνα «χωρίς αύριο», όπως είχε πει ο Μπαρτζώκας με 84-82 τη Μπάγερν Μονάχου σ’ ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Μπορεί να μην πήρε τη διαφορά των 6π., που είχε χάσει στο Μόναχο, αλλά έχει πλέον θετικό συντελεστή (9 νίκες – 8 ήττες), που τον ανεβάζει στην ένατη θέση της βαθμολογίας της Euroleague.

Το ματς χαρακτηρίζεται από την εκπληκτική εμφάνιση του Κώστα Σλούκα (29 βαθμούς στην αξιολόγηση), τα 7/8 τρίποντα του Σίλι και τα 7 λάθη του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Μπάλντουϊν, που πεισματικά κρατούσε στο ματς ο Τρινκέρι μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα. "Πρωταγωνιστής" κι ο Ιταλός κόουτς, που μετά το τέλος του αγώνα επιτέθηκε στο διαιτητικό τρίο ζητώντας φάουλ (μάλλον δικαιολογημένα)  του Βεζένκοφ στο τρίποντο της εκπνοής, που αστόχησε ο Τσίπερ.

Μετά το αρχικό προβάδισμα του Ολυμπιακού (16-9) η Μπάγερν «απάντησε» (28-35), για να κυλήσει αμφίρροπο το ματς μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» με διαδοχικά τρίποντα έδειχναν να «καθαρίζουν» το ματς (77-68 5΄ 40΄΄) από το τέλος, αλλά η γερμανική ομάδα έκανε ένα 0-9 και ισοφάρισε 77-77 στα 2΄ 50΄΄ με το έκτο τρίποντο του Σίλι, που έπαιξε σ’ όλο το β΄ ημίχρονο με 4 φάουλ. Καθοριστικά για την εξέλιξη του ματς ήταν ένα «γκολ φάουλ» του Βεζένκοφ (80-77), αλλά κι ο Σλούκας που πέτυχε με 4 διαδοχικούς πόντους το 84-79 στα 43΄΄. Ο Σίλι μείωσε με νέα «βόμβα» 84-82, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 44-46, 64-61, 84-82

Ολυμπιακός: Χάρισον 11 (2), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 λάθη), Σλούκας 24 (5/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μάρτιν 8, Βεζένκοβ 13 (2), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν Σαρλ, Τζένκινς, Έλις 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

Μπάγερν: Γουάιλερ-Μπαμπ 2, Μπάλντουϊν 12 (4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ, 7 λάθη), Σίλι 26 (1/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Ρέινολντς 10 (9/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φλακαντορι 5 (1), Τσίπσερ 5 (1), Γκιστ 4, Τζόνσον, Ραντόσεβιτς 8, Γκραντ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 18/19 βολές, 29 ριμπάουντ (21-8), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/38 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 12/14 βολές, 30 ριμπάουντ (18-12), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ