Europa League / «Καταιγιστικός» ο ΠΑΟΚ, 4-1 την Αϊτχόβεν
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Eurokinissi Sports

Με ιδανικό τρόπο έκανε πρεμιέρα στον πάγκο του ΠΑΟΚ σε ευρωπαϊκό παιχνίδι ο Πάμπλο Γκαρσία, αφού η ομάδα του συνέτριψε με 4-1 την ολλανδική Αϊτχόβεν στην 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο «δικέφαλος βορρά» ήταν κακός επιθετικά στο α΄ ημίχρονο και βρέθηκε να χάνει με 0-1, αλλά στην επανάληψη, με τις αλλαγές που έκανε ο Γκαρσία, «μεταμορφώθηκε» και πέτυχε 4 γκολ μέσα σε 19 λεπτά (47΄ έως 66΄).

Η Αϊτχόβεν προηγήθηκε στο 21΄ με εκτέλεση πέναλτι του Ζάχαβι. Το πέναλτι έκανε ο Σβαμπ, που «βρήκε» μέσα στην περιοχή τον Μάλεν.

Η είσοδος των Τζόλη – Σφιντέρσκι στο ημίχρονο και η εκτελεστική δεινότητα του Ζάχοβιτς μετέτρεψαν σε «καταιγίδα» τον ΠΑΟΚ, που ισοφάρισε 1-1 με προβολή του Σβαμπ σε σουτ του Ζίβκοβιτς στο 47’. Το 2-1 πέτυχε στο 56’ ο Σέρβος επιθετικός, μετά από κλέψιμο των Ελ Καντουρί και Σφιντέρσκι έξω από την περιοχή και το 3-1 με πανέμορφο γκολ ο Τζόλης, που πήρε τη μπάλα από το κέντρο και «εκτέλεσε» με σουτ έξω από την περιοχή στο 58΄.

Ο νεαρός διεθνής άσος του ΠΑΟΚ ήταν και ο δημιουργός και του 4-1, καθώς τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Ζίβκοβιτς στο 66΄ «έκλεισε» το σκορ. Και τα δύο γκολ που πέτυχε ο Ζίβκοβιτς ήταν πανομοιότυπα μ’ αυτό που πέτυχε επί της Μπενφίκα: «άδειασμα» του αντίπαλου αμυντικού και σουτ με το αριστερό, στην αριστερή γωνία του Μβογκό.

ΠΑΟΚ: Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης (70΄ Λύρατζης), Σβαμπ, Ελ Καντουρί (80΄ Τσιγγάρας), Ντούγκλας Αουγκούστο, Αντρίγια Ζίβκοβιτς (84΄ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (46΄ Τζόλης), Τσόλακ (46΄ Σφιντέρσκι).

ΑΪΤΧΟΒΕΝ: Μβογκό, Τέτζε, Σανγκαρέ (83΄ Λεντέσμα), Μποσκαλί, Μαξ, Τόμας (58΄ Μαντουέκε), Ροσάριο, Γκέτσε (83΄ Σαϊμπάρι), Ιχάταρεν (58΄Μάουρο Ζούνιορ), Μάλεν, Ζάχαβι.

Στο άλλο ματς του ομίλου Ομόνοια – Γρανάδα 0-2.

Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Γρανάδα 7, ΠΑΟΚ 5, Αϊτχόβεν 3, Ομόνοια 1.