24.9°C24.9°C
0 BF 36%
Champions League / Αναμενόμενη ήττα (3-0) του Ολυμπιακού από τη Σίτι

Eurokinissi Sports

Ο Ολυμπιακός επιζητούσε το «θαύμα» στο Μάντσεστερ κόντρα στη Σίτι, αλλά γνώρισε την ήττα με 3-0 υποκύπτοντας στην ανωτερότητα των γηπεδούχων στην 3η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν μέχρι το 80΄ για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, αλλά «κατέρρευσαν» στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Σίτι ήταν «φουλ» επιθετική από το πρώτο λεπτό (76% κατοχή) και έχασε ευκαιρίες πριν κάνει στο12΄ το 1-0. Ο Φεράν Τόρες έπαιξε το «1-2» με τον Ντε Μπράινε, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Σα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και για δεύτερο γκολ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε μερικές πολύ καλές επεμβάσεις.

Στο β΄ ημίχρονο ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, απείλησε, αλλά στο φινάλε δέχτηκε άλλα δύο γκολ, από "αλλαγές" του Γκουαρδιόλα. Ο Φόντεν στο 54΄ έκανε κακό γύρισμα, ο Βαλμπουενά έχασε σημαντική ευκαιρία πλασάροντας από ευνοϊκή θέση άουτ. Στο 61' ο Ελ Αραμπί έκανε υποδειγματικό κοντρόλ και σούταρε, όμως ο Έντερσον με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.

Στο 81’ έγινε το 2-0. Μετά από μπαλιά του Ντε Μπρόινε ο Ζεσούς με «κεραυνό» από τη γωνία της μικρής περιοχής "άφησε άγαλμα" τον Σα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90’. Ο Κονσέλο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, για να γράψει το 3-0.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ (83΄ Κονσέλο), Στόουνς, Άκε, Ζιντσένκο, Γκιντογάν, Φεράν Τόρες, Ντε Μπράινε (86΄ Ενμετσά), Φοντέν (69΄ Ρόδρι), Μαχρέζ (69΄ Ζεζούς), Στέρλινγκ (83΄ Σίλβα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά (73΄ Μασούρας), Μπουχαλάκης (46΄ Πέπε), Βαλμπουενά (85΄ Σουντανί), Ραντζέλοβιτς (46΄ Μπρούμα), Ελ Αραμπί (76΄ Χασάν).

Στο άλλο ματς του ομίλου: Πόρτο – Μαρσέιγ 3-0 (4΄ Μαρεγκά, 28΄ πέναλτι Ολιβέιρα, 69΄ Ντίαζ).

Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Μέντσεστερ Σίτι 9, Πόρτο 6, Ολυμπιακός 3, Μαρσέιγ 0.