13.9°C15.2°C
3 BF 62%
Europa League / Νέα ντροπιαστική ήττα για την ΑΕΚ

Eurokinissi Sports

Δεύτερη ντροπιαστική ήττα για την ΑΕΚ, καθώς ηττήθηκε ξανά με… πανηγυρικό τρόπο  μέσα στο ΟΑΚΑ. Μετά το 0-3 από την ουκρανική Ζόρια, ήρθε νέα συντριβή με 2-4 από την πορτογαλική Μπράγκα. Η «Ένωση» όχι μόνο αποκλείσθηκε από την επόμενη φάση του Europa League, αλλά βρίσκεται πλέον και στην τελευταία θέση του ομίλου.

Το παιχνίδι για την ΑΕΚ «τελείωσε» μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν βρέθηκε να χάνει με 0-2. Στο 7’ ο προωθημένος Τορμένα πέτυχε με προβολή το 0-1 σε σέντρα του Μαδέιρος, μετά από εκτέλεση κόρνερ και στο 9’, μετά από γύρισμα του Γκαλένο, που πέρασε κάτω από τα πόδια του Τσιντώτα, ο Εσκάγιο την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 19’ και στο 22’ οι Ολιβέιρα και Λιβάγια έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για την ΑΕΚ, που μείωσε 1-2 στο 31’, με τον Ολιβέιρα, που εκμεταλλεύθηκε μεγάλο λάθος των αμυντικών και σκόραρε περνώντας και τον τερματοφύλακα. Στο 45’ ο Γκαλένο πέρασε τον Μπακάκη και τροφοδότησε τον Όρτα, που με πλασέ πέτυχε το 1-3, παρά την προσπάθεια του Τσιντώτα.

Στο β’ ημίχρονο η Μπράγκα πέτυχε το 1-4 με φοβερό σουτ του Γκαλένο, που άφησε «άγαλμα» τον Τσιντώτα (83’) και το τελικό σκορ (2-4) διαμόρφωσε στο 89’ ο Βασιλαντωνόπουλος με σουτ, με την μπάλα ν’  αλλάζει λίγο πορεία στο σώμα του Σικέιρο. Στο 68’ ακυρώθηκε γκολ του Ανσαριφάρντ ως οφσάϊντ.

AEK: Τσιντώτας, Μπακάκης (46΄ Βασιλαντωνόπουλος), Χνιτ, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Μάνταλος (75΄ Γκαρσία), Αλμπάνης (60΄ Τάνκοβιτς), Λιβάγια, Ολιβέιρα (60΄ Ανσαριφάρντ).

ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Εσγκάιο, Βιάνα (46΄ Κάρμο), Τορμένα, Σεκέιρα, ΕΛ Μουσράτι (57΄ Φρανσέρζιο), Κάστρο (78΄ Νοβάις), Μεδέιρος (57΄ Α. Όρτα), Γκαλένο, Παουλίνιο (71΄Γκιλιέρμε), Ρ. Όρτα.

Στο άλλο ματς του ομίλου: Ζόρια Λουχάνσκ – Λέστερ 1-0

Η βαθμολογία του ομίλου (σε 5 αγώνες): Λέστερ 10, Μπράγκα 10, Ζόρια 6, ΑΕΚ 3.