12.9°C14.5°C
0 BF 62%
Champions League / Eκτέλεση του Ολυμπιακού από το σημείο του πέναλτι (2-1)

Eurokinissi Sports

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε αγκαλιά με μια μεγάλη νίκη επί γαλλικού εδάφους, αλλά έχασε με 2-1 από τη Μαρσέιγ, με δύο πέναλτι που υπέδειξε το VAR! Οι «ερυθρόλευκοι» αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Champions League, ενώ η τρίτη θέση, που οδηγεί στους «32» του Europa League, θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε στο 33΄. Μετά από συνεργασία του Φορτούνη με τον Βρουσάι, αυτός τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Καμαρά, που με εξαιρετικό σουτ πέτυχε το 0-1.

Στο β΄ ημίχρονο η απόδοση του Ολυμπιακού έπεσε. Στο 53΄ ο Τοβέν βρέθηκε στο χορτάρι στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο διαιτητής, αφού έλεγξε το VAR έδωσε πέναλτι για αντικανονικό μαρκάρισμα του Σισέ. Στο 55΄ ο Παγέτ από την άσπρη βούλα πέτυχε την ισοφάριση (1-1) κι ο ίδιος το 2-1, πάλι με πέναλτι στο 74΄. Την παράβαση έκανε ο Ραφίνια, καθώς η μπάλα χτύπησε στο χέρι του, ενώ ήταν πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά, μετά από κεφαλιά του Σουντανί, η μπάλα στο σουτ του Σισέ από κοντά πήγε πάνω στον Αλβάρο.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Ρονζιέ (85΄ Γκέιγ), Καμαρά, Κουζάνς (56΄ Σανσόν), Τοβέν (95΄ Ακέ), Μπενεντέτο (46΄ Ζερμέν), Παγέτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά (79΄ Μασούρας), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι (92΄ Σουντανί), Φορτούνης, Αραμπί.

Στο άλλο ματς του ομίλου: Πόρτο-Μάντσεστερ Σίτι 0-0

Η βαθμολογία: Μάντσεστερ Σίτι 13 (10-1), Πόρτο 10 (8-3), Ολυμπιακός 3 (2-8), Μαρσέιγ 3 (2-10).