19.5°C20.9°C
2 BF 32%
Europa League / Συντριβή (3-0) της ΑΕΚ στην Πορτογαλία

Eurokinissi Sports

Η ΑΕΚ όχι μόνο γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Europa League από το 2011, αλλά και τη συντριβή με 3-0 από την Μπράγκα στην Πορτογαλία.

Η «Ένωση», κατώτερη των προσδοκιών, μπήκε φοβισμένα στον αγώνα και έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν στο 44΄. Η ΑΕΚ έχασε ευκαιρία στο 42΄ με τον Ολιβέιρα να στέλνει με σουτ μέσα από την περιοχή την μπάλα πάνω από τα δοκάρια και δύο λεπτά αργότερα ο Γκαλένο, σε σέντρα του Εσκάγιο με κεφαλιά πέτυχε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πίεσε για να ισοφαρίσει, αλλά δέχθηκε άλλα δύο γκολ σε αντεπιθέσεις. Στο 50΄ , μετά από φάουλ του Μάνταλου, ο Ματέους απέκρουσε την προβολή του Τσιγκρίνσκι και στο 63’, μετά από ενέργεια του Τάνκοβιτς, που πέρασε και τον τερματοφύλακα, αλλά «άνοιξε» τη μπάλα, ο Ολιβέιρα σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, στη μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ.

Στο 78’ ο Γκαλένο έκλεψε τη μπάλα και μετά από «κούρσα» τροφοδότησε τον Παουλίνιο, που με διαγώνιο σουτ πέτυχε το 2-0.

Το τρίτο γκολ της Μπράγκα στο 88΄ ξεκίνησε από λάθος του Λιβάγια στο κέντρο, με τον Αντρέ Όρτα να φεύγει «στην κόντρα» και να πλασάρει τον Τσιντώτα για το 3-0.

ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Εσγκάιο, Μπρούνο Βιάνα, Κάρμουν, Σικέιρα, Αντρέ  Κάστρο (92΄ Σεφτίν),  Φρανσέριο (84΄ Μόουρα), Μεδέιρο (59΄ Αντρέ Όρτα), Ρικάρντο Όρτα (92΄ Νοβάις), Γκαλένο (84΄ Αλ Μουσράντι), Παουλίνιο.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι (62΄ Τάνκοβιτς), Νεντελτσεάρου, Λόπες, Βασιλαντωνόπουλος, Κρίστισιτς, Σάκχοβ, Μάνταλος, Ανσαριφάρντ (62΄ Λιβάγια, 89΄ Μαχαίρας), Ολιβέιρα.

• Στο άλλο ματς του 7ου ομίλου Λέστερ – Ζόρια Λουχάνσκ 3-0