3 BF 34%
Euroleague / Σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού επί της Φενέρ

Παναθηναϊκός Φενέρμπαχτσε
(EUROKINISSI/ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ)

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες την 5η αγωνιστική της Euroleague νικώντας στο ΟΑΚΑ με 82-68 τη Φενέρμπαχτσε, με άμυνα για σεμινάριο και «καυτό» τον Νεμάνια Νέντοβιτς στην επίθεση.

Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε μόλις μια φορά στην αρχή του αγώνα (2-3) , αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν 15-6 με δύο τρίποντα του Φόστερ και τον Σαντ-Ρος να «σβήνει» τον Ντε Κολό. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (38-30) να σημειώσουμε την αποβολή του κόουτς της Φενέρ Κοκόσκοβ με δύο τεχνικές ποινές.

Στην αρχή του β’ μέρους η τουρκική ομάδα ισοφάρισε 43-43,αλλά μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν πήρε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 11-2 κι ένα τρίποντο του Σάικς ξέφυγε 54-45 κι από το σημείο αυτό και μετά «έπιασε» δουλειά ο Νέντοβιτς, που πέτυχε 28 πόντους, με 28 βαθμούς στην αξιολόγηση και ρεκόρ καριέρας 7/12 τρίποντα!  Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο και στην τελευταία περίοδο, αλλά ένα ακόμη τρίποντο του Σέρβου (77-66) «τελείωσε» το ματς 2΄ 33΄΄  πριν το φινάλε.

Ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκου: 18/33 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 10/14 βολές, 38 ριμπάουντ (27-11), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 17/36 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 7/9 βολές, 29 ριμπάουντ (23-6), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (3 ασίστ), Όγκαστ 9 (4/4 διποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης, Φόστερ 6 (1), Νέντοβιτς 28 (2/5 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σάικς 11 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου, Μπεντίλ 2, Σαντ- Ρος 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μπράουν 17 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαχμούτογλου 6 (2), Ντε Κολό 5 (1), Πιερ 5 (1), Μπαρτέλ 2, Βέελι 6, Έντι 6 (2), Ντίξον, Ντουβερίογλου