4.9°C11.8°C
0 BF 100%
Europa League / Κακό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ

Eurokinissi Sports

Καθόλου καλό το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League. O «δικέφαλος του βορρά» ήταν πολύ μέτριος στο α΄ ημίχρονο και βρέθηκε να χάνει 0-1 από την Ομόνοια, ανέβασε κάπως την απόδοσή του στην επανάληψη, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει 1-1. Η κυπριακή ομάδα είχε καλή λειτουργία στην άμυνα και πήρε σχετικά εύκολα την ισοπαλία, ενώ είχε και ευκαιρίες να φύγει ακόμη και με τους τρεις βαθμούς από την Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ αιφνιδιάστηκε στο 6΄, όταν η Ομόνοια προηγήθηκε 0-1, στην πρώτη της ευκαιρία. Ο Λέγιακς έκανε σέντρα από τα αριστερά, κανένας αμυντικός του ΠΑΟΚ δεν απέκρουσε και ο Μπόατεγκ, ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η σημαντικότερη ευκαιρία ήταν και πάλι για την κυπριακή ομάδα, όταν ο Παπουλής από κοντά στο 41’ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ πίεσε και σκόραρε στο 56΄ σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Φαμπιάνο. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ άλλαξαν πολλές πάσες και τελικά ο Μουργκ σκόραρε σχεδόν από το σημείο του πέναλτι, μετά από πάσα του Σβαμπ.  Στο 60΄ ο Ζίβκοβιτς νίκησε στο τετ-α-τετ τον Τζιωνή και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά την προβολή του Σφιντέρσκι απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

ΠΑΟΚ: Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Μάτος (62΄ Ροντρίγκο), Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Εσίτι (46΄ Αουγκούστο), Σβαμπ, Μουργκ (73΄ Μπίσεσβαρ), Αντρίγια Ζίβκοβιτς (73΄ Τζόλης), Τσόλακ (62΄ Σφιντέρσκι).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λίφτνερ, Λανγκ, Λέγιακς, Βίτορ Γκόμες, Παπουλής (75΄ Ασαντέ), Τζιώνη, Ζόρντι Γκόμεθ (75΄ Κούσουλος), Μποτεάκ, Ντούρις.

• Στο άλλο ματς του ομίλου: Αϊτχόβεν – Γρανάδα 1-2