17.3°C19.9°C
2 BF 45%
Champions League / Τεράστιο «τρίποντο» του Ολυμπιακού!

Eurokinissi Sports

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη (1-0) επί της Μαρσέιγ τους αγώνες του στους ομίλους του Chlampions League, μ’ ένα γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ο Βαλμπουενά έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Χασάν, «χρυσή» αλλαγή του Μαρτίνς στο 84΄, με καρφωτή κεφαλιά από κοντά, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του «εμβρόνητου» Μανταντά! Οι τρεις βαθμοί του Ολυμπιακού κόντρα στη γαλλική ομάδα αποτελούν τεράστια «προίκα» για τη συνέχεια...

Χωρίς γκολ και χωρίς κλασική ευκαιρία ολοκληρώθηκε το α΄ ημίχρονο. Αρχικά (6΄) απείλησε η Μαρσέιγ, με το… γόνατο του Τοβέν από το ύψος της μικρής περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο στο 10΄ ο Ολυμπιακός με μονοκόμματο σουτ του Εμβιλά. Στο 39΄ μετά από σέντρα του Μασούρα ο Ελ Αραμπί, σε πλεονεκτική θέση, δεν «βρήκε» καλά την μπάλα και οι αμυντικοί της Μαρσέιγ έδιωξαν.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία ήταν στο 47΄ για τη Μαρσέιγ, όταν, από λάθος γύρισμα του Ελ Αραμπί, ο Σα αποσόβησε με το πόδι το γκολ στο τετ-α-τετ με τον Μπενεντέτο.

Στο 52΄ ακυρώθηκε οριακά γκολ του Μασούρα από το VAR ως οφσάιντ κι από το σημείο αυτό και μετά ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, για να πετύχει το «χρυσό» γκολ στο φινάλε, κάτι που μας έχει συνηθίσει  στους ευρωπαϊκούς του αγώνες. Στο 71’ ο Βαλμπεουνά σούταρε από το πίσω δοκάρι, μετά από πάσα του Μασούρα, αλλά απέκρουσε σωτήρια ο Μαντανά, ενώ στο 84’ κεφαλιά του Ελ Αραμπι έφυγε λίγο άουτ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια,  Σεμέδο,  Μπα,  Χολέμπας, Εμβιλά,  Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς (78΄ Φορτούνης), Βαλμπουενά (90΄ +3 Σισέ)  Μασούρας (84΄ Χασάν), Ελ Αραμπί (90΄ +3 Βινάγκρε).

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Άλβαρο, Τσάλετα-Τσαρ, Αμαβί, Ρονζιέ, Γκέιγ (85΄ Στρούτμαν) , Σανσόν (76΄ Κουζάνς), Τοβέν (82΄ Ζερμέν), Μπενεντέτο)(76΄ Ενρικεαντί), Παγιέ (76΄ Ράντονιτς).

Στο άλλο ματς του ομίλου Μάντσεστερ Σίτι – Πόρτο 3-1 (20΄ Αγουέρο πεν.,65΄ Γκιουντογκάν, 73΄ Τόρες  – 14΄ Λουίζ Ντίαζ)