0 BF 30%
Εuroleague / Ξεκίνημα με ήττα ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός
Σε πρώτο πλάνο ο Βασίλης Σπανούλης (EUROKINISSI/LATO KLODIAN)

Πολύ κακή πρεμιέρα έκανε ο Ολυμπιακός στην κανονική περίοδο της Euroleague, καθώς ηττήθηκε από τον «κακό του δαίμονα» Ζαλγκίρις Κάουνας με 68-67 στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα στην αρχή και στο τέλος του αγώνα. Με βελτίωση στην άμυνα έφθασε να προηγείται και με 11π. διαφορά στο β’ ημίχρονο (52-41 και 58-47), αλλά στην τελευταία περίοδο είχε μόλις 3/10 δίποντα και 0/8 τρίποντα και έδωσε το δικαίωμα στη λιθουανική ομάδα, που είναι κατώτερη προηγούμενων χρόνων, να πάρει τη νίκη με δύο βολές 3,5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ανερχόμενου «αστέρα» του ευρωπαϊκού μπάσκετ, 19χρονου Ρόκας Γιοκουμπάιτις.

Ήταν τόσο κακός χθες ο Ολυμπιακός, που δεν μπόρεσε καν να κάνει επίθεση ο Σλούκας, μετά το τάιμ άουτ, που πήρε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάρισον 8 (2/4 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος, Σπανούλης 9 (1/5 δίποντα) Σλούκας 6 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 12 (6/6 δίποντα) Βεζένκοβ 8 (1/4 τρίποντα) Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 2 (0/3 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ 2, Τζένκινς 5 (1/2 τρίποντα), Έλις 4, ΜακΚίσικ 7.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Γουόκαπ 6 (2/6 τρίποντα),  Λεκάβιτσους 6, Χέιζ 2, Μιλάκνις 6 (2/3 τρίποντα), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 4, Γιοκουμπάιτις 12 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Βαστούρια 2, Γκριγκόνις 15 (1), Λοβέρν 13.