9.9°C14.6°C
2 BF 76%
Champions League / Αποκλεισμός με ήττα 1-2 για τον ΠΑΟΚ

MotionTeam

Κατώτερος των περιστάσεων ο ΠΑΟΚ όχι μόνο δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά γνώρισε και την ήττα με 2-1 στην Τούμπα από την Κρασνοντάρ, πληρώνοντας λάθη της άμυνάς του. Ο «δικέφαλος του βορρά» θα συνεχίσει τώρα στους ομίλους του Europa League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε από την αρχή επιθετικά, αλλά οι ευκαιρίες του για γκολ στο α’ ημίχρονο ήταν ελάχιστες. Στο 16’ ο Ελ Καντουρί τροφοδότησε ωραία στον Α. Ζίβκοβιτς, που έκανε διαγώνιο το σουτ και ανάγκασε τον Σαφόνοβ να διώξει σε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ έφθασε πιο κοντά στο γκολ στο 34', όταν πήρε κεφαλιά ο Ίνγκασον στο δεύτερο δοκάρι και ο Κρέσπο ανενόχλητος με νέα κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα χέρια του γκολκίπερ της Κρασνοντάρ.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να προσπαθεί για το γκολ της πρόκρισης, χωρίς όμως να δημιουργεί κλασικές ευκαιρίες και τελικά ένας παίκτης του, κόντρα στη ροή του ματς, έβαλε γκολ, αλλά σε… λάθος εστία!

Στο 73’ ο Σμόλινκοφ έκανε σέντρα από αριστερά και ο Μιχαηλίδη, στην προσπάθεια του να διώξει, με αψυχολόγητο «τακουνάκι», έστειλε  την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!

Στο 77’ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 1-1 με γκολ του Ελ Καντουρί. Ο Σβαμπ εκτέλεσε φάουλ κι ο Μαροκινός με κεφαλιά νίκησε τον Σαβόνοφ, αλλά πριν σταματήσουν οι πανηγυρισμοί οι γηπεδούχοι δέχτηκαν και δεύτερο γκολ! Μετά από δυνατό σουτ του Βιλένα έξω από την περιοχή, ο Ζίβκοβιτς δεν μπόρεσε να διώξει, η μπάλα πήγε στο αριστερό του δοκάρι και στην επαναφορά ο  Καμπελά σκόραρε σε κενή εστία.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα (75’ Σφιντέρσκι), Μιχαηλίδης, Κρέσπο (58’ Ουαγκέ), Γιαννούλης, Σβαμπ, Καντουρί, Πέλκας (58’ Τσόλακ), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Σαφόνοβ, Πετρόβ, Μαρτίνοβιτς, Κάιο, Ραμίρεζ, Ούτκιν (58’ Σμολίνκοφ), Γκαζίνσκι (83’ Καμπόλοφ), Βιλένα, Κλάεσον, Καμπελά (85’ Σουλεϊμάνοφ), Μπεργκ.

• Στο δεύτερο προημιτελικό της τελικής φάσης του Basketball Champions League, που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ, η γαλλική Ντιζόν νίκησε δύσκολα 83-82 την τουρκική Τουρκ Τέλεκομ.