Live τώρα    
26°C Αθήνα
ΑΘΗΝΑ
Αίθριος καιρός
26 °C
22.3°C27.0°C
1 BF 46%
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Αίθριος καιρός
22 °C
20.2°C23.6°C
3 BF 45%
ΠΑΤΡΑ
Αραιές νεφώσεις
21 °C
18.7°C21.6°C
1 BF 66%
ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Αίθριος καιρός
26 °C
24.3°C25.8°C
4 BF 53%
ΛΑΡΙΣΑ
Αίθριος καιρός
23 °C
21.9°C22.9°C
0 BF 40%
Βραβεία Ίρις / Εβδομάδα με προβολές των υποψήφιων ταινιών στο Άστορ - Αναλυτικό πρόγραμμα
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Βραβεία Ίρις / Εβδομάδα με προβολές των υποψήφιων ταινιών στο Άστορ - Αναλυτικό πρόγραμμα

Βραβεία Ίρις υποψηφιότητες
SCRHEENSHOT/YOUTUBE

Ο κινηματογράφος Άστορ θα φιλοξενήσει τις προβολές όλων των υποψήφιων ταινιών για τα βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, τα οποία θα ανακοινωθούν στις 27 Ιουνίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση από τη Λίλα Μπακλέση και τη Νατάσα Εξηνταβελώνη.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Το κοινό θα έχει την ευκαιρία να απολαύσει μία εβδομάδα non stop ελληνικού σινεμά στον δρόμο προς τα «ελληνικά Όσκαρ». Από την Δευτέρα 5 Ιουνίου έως και την Κυριακή 11 Ιουνίου, οι κινηματογραφικές αίθουσες του ιστορικού σινεμά του αθηναϊκού κέντρου θα γεμίσουν από τις 35 κορυφαίες ταινίες που διεκδικούν το χρυσό αγαλματίδιο.

Ελληνική ακαδημία κινηματογράφου
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Τα εισιτήρια των προβολών ανέρχονται σε 5 ευρώ γενική είσοδος και 10 ευρώ για την απόκτηση ημερήσιου εισιτηρίου. Για όσους το επιθυμούν, υπάρχει δυνατότητα να προμηθευτούν εισιτήριο για ολόκληρη την εβδομάδα με το αντίτιμο των 30 ευρώ.

Δείτε το βίντεο με τις υποψηφιότητες

Αναλυτικά το πρόγραμμα

Δευτέρα, 5 Ιουνίου

18:00 THE OTHER HALF του Γιώργου Μουτάφη, 72’ | Υποψηφιότητα Βραβείο Ντοκιμαντέρ

19:30 ΜΠΑΣΤΑΡΔΑ του Νίκου Πάστρα, 94’ | 2 υποψηφιότητες (Πρωτότυπης Μουσικής & Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη)

21:20 ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΗΜΩΝΙΕΣ της Ασημίνας Προέδρου, 118’ | 17 υποψηφιότητες (Ειδικών και Οπτικών Εφφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Β’ Γυναικείου Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Τρίτη, 6 Ιουνίου

18:00 ΝΥΧΤΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ της Άλκηστις Μιχαλοπούλου, 10’ | ΤΣΟΥΛΑΚΙΑ της Δέσποινας Μαυρίδου, 29’ | ΦΩΤΟΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ της Μελίνας Λουκανίδου, 15’ | LOVE YOU MORE THAN PEANUT BUTTER της Αριάδνης Λίττου, 9’ | SALTED LAKE του Αλέξανδρου Σολτς, 14’

19:00 ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ του Δημήτρη Κατσιμίρη, 75’ | Υποψηφιότητα Β’ Γυναικείου Ρόλου

20:30 DODO του Πάνου Κούτρα, 132’ | 15 υποψηφιότητες (Ειδικών και Οπτικών Εφφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β΄ Ανδρικού Ρόλου, Β΄ Γυναικείου Ρόλου, Α΄ Ανδρικού Ρόλου, Α΄ Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Τετάρτη, 7 Ιουνίου

18:00 11:20 π.μ. του Δημήτρη Νάκου 14’ | ΟΧΙ ΑΥΡΙΟ της Αμέρισσας Μπάστα, 20’ | ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΝΟΗ του Χάρη Ραφτογιάννη, 15’ | AIRHOSTESS 737 του Θανάση Νεοφώτιστου 17’ | TOKAKIS Ή WHAT’S MY NAME του Θάνου Τοκάκη 23’

19:45 BLACK STONE του Σπύρου Ιακωβίδη, 87’ | 7 υποψηφιότητες (Μοντάζ, Α΄ Ανδρικού Ρόλου, Α΄ Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

21:30 ΗΣΥΧΙΑ 6-9 του Χρήστου Πασσαλή, 81’ | 6 υποψηφιότητες (Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Σκηνογραφίας, Φωτογραφίας, Β΄ Γυναικείου Ρόλου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη)

Πέμπτη, 8 Ιουνίου

18:00 ΜΙΑ ΝΥΧΤΑ ΣΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ του Στέλιου Πολυχρονάκη 12’ | ΡΟΖ ΒΟΥΝΟ του Thomas Künstler 9’ | CAT POSTALE του Ζαχαρία Μαυροειδή 10’

18:45 ΟΙ ΓΑΜΟΙ ΤΗΣ ΤΗΛΟΥ του Παναγιώτη Ευαγγελίδη, 74’ | Υποψηφιότητα Καλύτερου Ντοκιμαντέρ

20:15 ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ, Η ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ του Σταύρου Ψυλλάκη, 88’ | Υποψηφιότητα Βραβείο Ντοκιμαντέρ

22:00 BROADWAY του Χρήστου Μασσαλά, 97’ | 15 υποψηφιότητες (Ειδικών και Οπτικών Εφφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β΄ Ανδρικού Ρόλου, Α΄ Ανδρικού Ρόλου, Α΄ Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Παρασκευή, 9 Ιουνίου

18:00 ΜΕΡΕΣ ΞΗΡΑΣΙΑΣ/BURNING DAYS του Emin Elper, 133’ | 2 υποψηφιότητες (Φωτογραφίας, Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)

20:30 ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΒΟΡΡΑ του Mihai Mincan, 118’ | Υποψηφιότητα Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής

22:45 KERR του Tayfun Pirselimoglu, 101’ | Υποψηφιότητα Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής

Σάββατο, 10 Ιουνίου

18:00 ΧΕΙΡΟΠΑΛΑΙΣΤΗΣ του Γιώργου Γούση, 78’ | Υποψηφιότητα Βραβείο Ντοκιμαντέρ

19:35 Η ΠΟΛΗ ΚΑΙ Η ΠΟΛΗ των Χρήστου Πασσαλή και Σύλλα Τζουμέρκα, 88’ | Υποψηφιότητα Βραβείο Ντοκιμαντέρ

21:20 ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ του Θάνου Αναστόπουλου, 101’ | 10 υποψηφιότητες (Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων και Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ, Β΄ Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

Κυριακή, 11 Ιουνίου

18:00 ΔΩΜΑΤΙΑ ΜΕ ΘΕΑ του Νικόλα Παπαδημητρίου 23’ | ΜΝΗΜΗ ΜΕ ΟΥΡΑ του Δημήτρη Ινδαρέ, 44’ | IODINE, Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΕΡΕΙΠΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ του Ορφέα Περετζή, 49’

20:15 ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ του Σωτήρη Γκορίτσα, 90’ | Υποψηφιότητα Α΄ Ανδρικού Ρόλου

22:00 ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ της Μαρίας Ντούζα, 108’ | Υποψηφιότητα Β΄ Ανδρικού Ρόλου
 

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

ΓΝΩΜΕΣ

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

EDITORIAL

ΑΝΑΛΥΣΗ

SOCIAL