2 BF 40%
Euroleague / Κατώτερος των προσδοκιών ο Παναθηναϊκός με τη Ρεάλ στη Μαδρίτη

ΠΑΟ ΡΕΑΛ
EUROKINISSI

Συμβιβασμένος με την ιδέα της ήττας παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός στη Μαδρίτη, χάνοντας από τα πρώτα λεπτά την επαφή με τη Ρεάλ και αντικρίζοντας τη 14η ήττα του στη Euroleague.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς «παραδόθηκε» με το τελικό 83-68, για την 22η αγωνιστική και πλέον ετοιμάζει «βαλίτσες» για Βιτόρια, όπου την Παρασκευή (3/2) ολοκληρώνει το ταξίδι του στην Ισπανία, απέναντι στην Μπασκόνια. Στον αντίποδα, η Ρεάλ παρέμεινε με ρεκόρ 15-7 «αγκαλιά» με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της κατάταξης (οι «ερυθρόλευκοι» υπερτερούν στην ισοβαθμία).

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά, με την Ρεάλ Μαδρίτης να σκοράρει όπως θέλει μέσα από τη ρακέτα, φτάνοντας πολύ νωρίς στο +9 (11-2) με 3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές. Μόλις ένα καλάθι για τους “πράσινους” σε σχεδόν 4 λεπτά, έχοντας 1/7 εντός παιδιάς και 0/2 βολες. Το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν… ασύνδετο, προβληματικό, χωρίς επικοινωνία στην άμυνα και έτσι οι Μαδριλένοι βρέθηκαν στο +12 (26-14). Το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όσες αλλαγές προσώπων κι αν έκανε ο τεχνικός του “τριφυλλιού”. Η Ρεάλ έπαιζε στο… ρελαντί, δεν απειλήθηκε, δεν προβληματίστηκε και βρέθηκε στο +17 (42-25). Φινάλε στο πρώτο μέρος, όπου η “Βασίλισσα” έκανε… περίπατο και πήγε στην ανάπαυλα στο +18 (48-30), με τους “πράσινους” για πολλοστή φορά φέτος να έχουν περισσότερα λάθη (9) από ασίστ (5).

Παπαγιάννης, Λι και Γουόλτερς σκόραραν για τρεις, με τους “πράσινους” να έχουν 3/5 τρίποντα στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Η διαφορά όμως ανέβηκε στο +21 (60-39), αφού η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν μπορούσε να ακολουθήσει το επιθετικό κρεσέντο των Μαδριλένων. Το “τριφύλλι” έκανε ένα 8-0 σερί, αλλά η Ρεάλ απάντησε με ένα δικό της 6-0 και διατήρησε την διαφορά… ψηλά (+19). Ο Γκουντάιτις με τη (δική του) φάση της χρονιάς – στη μία έκανε το μπλοκ στον Γουίλιαμς – Γκος και στην άλλη έκανε το φόλοου κάρφωμα – τράνταξε το ισπανικό καλάθι και έγραψε το 68-57 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός μείωσε κάποια στιγμή στους 11, είχε την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά και κάτω από τους 10 πόντους, αλλά η κούραση, σωματική και πνευματική, έκαναν την εμφάνισή τους. Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέβασε τον ρυθμό του αγώνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν… πιεζόταν για κάτι παραπάνω, σαν να έκανε διαχείριση ενόψει του επόμενου αγώνα της “διαβολοβδομάδας”.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68