Μπάσκετ / O Ολυμπιακός επικράτησε της Καρδίτσας με 85-73
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΟΣΦΠ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ
(ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Αν και η Καρδίτσα αντιστάθηκε σθεναρά για τρία δεκάλεπτα, ο Ολυμπιακός συγκεντρώθηκε στην 4η περίοδο και επικράτησε με 85-73 για την 29η αγωνιστική της Basket League.

H ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 19-2, και πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας, με έναν αγώνα περισσότερο από τον Παναθηναϊκό, ενώ από την άλλη πλευρά η Καρδίτσα έπεσε στο 6-15 και παραμένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Αυτή ήταν η 19η νίκη των «ερυθρόλευκων» στο πρωτάθλημα που ανέβηκαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με έναν βαθμό μπροστά από τον Παναθηναϊκό, που αγωνίζεται αύριο (17/3) με τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73

Ο Ολυμπιακός, που παρατάχθηκε χωρίς τους Τόμας Γουόκαπ και Ναζ Μήτρου-Λονγκ, ξεκίνησε νωχελικά τον αγώνα επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 10-6 στο 5΄. Στη συνέχεια βελτιώθηκε και προηγήθηκε με ένα καλάθι διαφορά (21-19) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Καρδίτσα ωστόσο ήταν πολύ μαχητική (χαρακτηριστικό το γεγονός ότι κέρδισε την μάχη των ριμπάουντ 36-29 έχοντας 16 επιθετικά) και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-39.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφιο αριθμό πόντων (70-60) περίπου 7 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Η Καρδίτσα δεν είχε δυνάμεις για κάτι καλύτερο και οι Πειραιώτες έφτασαν στη νίκη με το τελικό 85-73.

Ο Μίχαλης Λούντζης αναδείχθηκε ο κορυφαίους του παιχνιδιού για τους Πειραιώτες. Ο Έλληνας γκαρντ άρπαξε την ευκαιρία των απουσιών του Ουόκαπ και Ουίλιαμς-Γκος μετρώντας 16 πόντους με 3 ασίστ και 3/5τρ. Ο Λαρεντζάκης με την επιστροφή του από τον τραυματισμό μέτρησε 14 πόντους με 3/4τρ. με τους Μόουζες Ράιτ και Αϊζάια Κάνααν να προσθέτουν 11 πόντους έκαστος.

Από την αντίπερα όχθη για την Θεσσαλική ομάδα ξεχώρισε ο Μπιουκάναν με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Ρομέλο Ουάιτ να προσθέτει 13 πόντους με 9 ριμπάουντ. Πολύ καλή παρουσία από τον Καμπερίδη με 11 πόντους, με τον Μακ να μετρά 11π.