Αραιές νεφώσεις
21 °C
21.2°C21.3°C
3 BF 42%
Ζαλγκίρις Κάουνας - Ολυμπιακός 76-95 / Άνετη νίκη για τους «ερυθρόλευκους» στη Λιθουανία
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Παίκτης του Ολυμπιακού καρφώνει καλάθι
EUROKINISSI

Με «όπλο» τη διάρκεια του σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Κάουνας, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 16-11, με το οποίο παρέμεινε σε τροχιά απευθείας πρόκρισης στα πλέι οφ της Euroleague και στο «κυνήγι» της τετράδας, που δίνει το πλεονέκτημα της έδρας.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 95-76 των Λιθουανών, για την 27η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη 16η ήττα τους, με την οποία απομακρύνεται ο στόχος της πρόκρισης στα play in.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πειραιώτες ο Τόμας Oυόκαπ, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην Euroleague), ενώ άξιος συμπαραστάτης του αναδείχθηκε ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 20, δείχνοντας να βρίσκει τον παλιό καλό του αγωνιστικό εαυτό.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ, στο εναρκτήριο τζάμπολ, με τους Ουόκαπ, Κέινααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φαλ. Η Ζαλγκίρις είχε στην αρχική πεντάδα τους Έβανς, Σάμνερ, Ουλάνοβας, Μάνεκ και Μπιρούτις. Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε καλά και ξέφυγε με 6-12 επιδεικνύοντας πολυφωνία στην επίθεση (σκόρερ οι Πίτερς, Ουόκαπ, Κέινααν και Παπανικολάου). Φτάνοντας τους 8 πόντους ο Πίτερς έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στον Ολυμπιακό (8-15).  Ο Κίναν Έβανς μείωσε σε 11-15 και έδωσε τη θέση του στον Ρόλαντς Σμιτς, μετρώντας 9 πόντους. Ο Μουσταφά Φαλ εκτός από τις μάχες που κέρδιζε στη ρακέτα σημείωσε 4 πόντους, για το 14-19, αφού το τρίποντο του Λεκαβίτσιους είχε φέρει τους Λιθουανούς και στο -3 (14-17) λίγο νωρίτερα. Στο +3 υπέρ του Ολυμπιακού ολοκληρώθηκε και η 1η περίοδος (20-23).

Με τον Μόουζες Ράιτ στο «5», αντί του εξαιρετικού στο πρώτο δεκάλεπτο Φαλ, ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Ο Ρόλαντ Σμιτς μετρούσε 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και με τρίποντο στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ισοφάρισε σε 23-23. Ο Τόμας Ουόκαπ απάντησε στη Ζαλγκίρις με 5 σερί πόντους για το 23-28. Ο Λούντζης μπήκε στη θέση του Αμερικανού για να πάρει ανάσες. Η πρώτη ομάδα σε ευστοχία στα τρίποντα έως τώρα στη σεζόν, Ζαλγκίρις, θα «βομβάρδιζε» έξω από τα 6.75 τον Ολυμπιακό, με Έβανς και Λουκοσιούνας, για να προσπεράσει η Ζαλγκίρις (32-31) από σουτ του Σμιτς. Ο Μπαρτζώκας χαμήλωσε το σχήμα περνώντας τον Πίτερς στη θέση του Ράιτ, αλλά είδε τον Σμιτς να φτάνει τους 15 πόντους ισοφαρίζοντας σε 35-35. Ο Λεκαβίτσιους πήρε τη σκυτάλη από τον Σμιτς, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να “ χτίσουν” διαφορά, αλλά μία απίστευτη φάση στην τελευταία επίθεση από τον Σακίελ ΜακΚίσικ που διέσχισε με coast to coast το παρκέ για να καρφώσει εντυπωσιακά, έστειλε τους «ερυθρόλευκους» με προβάδισμα (39-41), στ’ αποδυτήρια, στο ημίχρονο.

Βελτιώνοντας την άμυνά του στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός οικοδόμησε διψήφια διαφορά. Ο Μπαρτζώκας ξεκίνησε τον Φαλ με την έναρξη, αλλά ο Γάλλος σέντερ χρεώθηκε με 3ο φάουλ στο 23ο λεπτό, για να τον αποσύρει στον πάγκο και να επιστρέψει ο Ράιτ. Ο Ουόκαπ είχε πετύχει δύο διαδοχικά τρίποντα στην αρχή του β΄ μέρους (42-47).  Έκτοτε, η ομάδα του Πειραιά επιδόθηκε σε επιμέρους σκορ 7-17 για να ξεφύγει με +15 (49-64). Ο Πίτερς είχε δώσει λύσεις μετά τα τρίποντα του Ουόκαπ, ο Ράιτ πέτυχε συνεχόμενα καλάθια στη ρακέτα και η Ζαλγκίρις έδειχνε πως δεν μπορούσε πλέον ν’ ακολουθήσει.  Το 53-64 από Χέιζ και Ντίμσα δεν ανησύχησε τους παίκτες του Μπαρτζώκα που έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο +13 (56-69), χάρη σε 4 σερί πόντους του ΜακΚίσικ και μία εύστοχη βολή του Κέινααν λόγω της τεχνικής ποινής στον Αντρέα Τρινκιέρι.

Ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω... Χάρη στην πιεστική άμυνα κράτησε σε χαμηλά επίπεδα την αντίπαλό του στο σκοράρισμα και με τον ΜακΚίσικ σε τρελά κέφια ξέφυγε με +21 (61-82), 6:28΄΄ πριν το φινάλε. Ο Αμερικανός μετρούσε 15 πόντους έως τότε για να φτάσει και τους 20 όταν «έγραψε» το 73-90, με εναπομείναντα χρόνο 1:58΄΄. Η Ζαλγκίρις προσπαθούσε με τρίποντα να μειώσει τη διαφορά, για να ευστοχήσει έξω από τα 6.75 ο Έντμοντ Σάμνερ (76-95) ρίχνοντας απλά την τιμή της διαφοράς κάτω από τους 20 πόντους.