21.2°C21.9°C
3 BF 33%
Σκάκι / Οι νέοι εμπλούτισαν το πάνθεο των μεγάλων επιτυχιών

Σκάκι
Οι ομάδα της Εθνικής Νέων Ελλάδας, με τη συμβολή του αρχηγού – συνοδού, κατέκτησε την 3η θέση στη Σκακιστική Ολυμπιάδα έως 16 ετών, σημειώνοντας μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες των εθνικών ομάδων στην Ιστορία του Ελληνικού Σκακιού!

Νέα μεγάλη επιτυχία για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα: Η Εθνική Νέων Ελλάδας αγωνίστηκε στην Σκακιστική Ολυμπιάδα έως 16 ετών και αναρριχήθηκε στην 3η θέση, ξεπερνώντας 60 τετραμελείς ομάδες, ανάμεσα στις οποίες η Γεωργία, η Αρμενία, η Ουκρανία, η Ινδία, η Ολλανδία, η Γαλλία, η Γερμανία, η Αγγλία, η Ρουμανία, η Βουλγαρία και άλλες σκακιστικά δυνατές χώρες. Στους 9 αγώνες της η Ελλάδα συγκέντρωσε 13 βαθμούς, σημειώνοντας 6 νίκες, 1 ισοπαλία και 2 ήττες. Νίκησε το Τρινιντάντ-Τομπάγκο 4-0, το Ισραήλ 2,5-1,5, τη Σλοβενία 3-1, τη Γερμανία 4-0, το Ουζμπεκιστάν 2,5-1,5 και το Αζερμπαϊτζάν 2,5-1,5, ήρθε ισόπαλη με τη Γαλλία 2-2 και ηττήθηκε από τη Ρουμανία 1,5-2,5 και από την Ουκρανία 2,5-1,5.

Οι βαθμοί και οι αποδόσεις των παικτών μας: Δημήτρης Μακρίδης 8 βαθμοί σε 9 παρτίδες, (αήττητος με 7 νίκες και 2 ισοπαλίες, απόδοση 2530!), Στέφανος Μαγκαλάκης 4,5 (3 νίκες, 3 ισοπαλίες, 3 ήττες, απόδοση 2075), Αντώνης Γκαβαρδίνας 6 (6 νίκες, 3 ήττες, απόδοση 2135), Αικατερίνη Γκουτζούκη 5 (4 νίκες, 2 ισοπαλίες, 3 ήττες, απόδοση 1827). Σε κάθε μεγάλη επιτυχία αποφασιστική συμβολή έχει ο αρχηγός της ομάδας, που τούτη τη φορά ήταν ο έμπειρος Στάθης Γαζής. Η Εθνική Κύπρου κατέλαβε την 51η θέση με 7 βαθμούς (3 νίκες, 1 ισοπαλία, 5 ήττες). Πρώτη τερμάτισε η Κίνα με 17 (αήττητη με 8 νίκες και 1 ισοπαλία) και δεύτερη η Τουρκία με 15.

Η επιτυχία των νέων μας έρχεται να προστεθεί σε μια σειρά προηγούμενων επιτυχιών των εθνικών μας ομάδων. Ας τις θυμηθούμε, με χρονολογική σειρά.

Εθνική Ανδρών: Χρυσό μετάλλιο στη Βαλκανιάδα στη Μαγκάλια της Ρουμανίας το 1992, 4η θέση στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Ευρώπης στο Γκέτεμποργκ της Σουηδίας το 2005 και 6η θέση στο Παγκόσμιο Ομαδικό Πρωτάθλημα στην Μπούρσα της Τουρκίας το 2010 με νίκη επί της Ρωσίας.

Εθνική Γυναικών: 6η θέση στη Σκακιστική Ολυμπιάδα της Θεσσαλονίκης το 1988, 8η θέση στη Σκακιστική Ολυμπιάδα του Νόβι Σαντ το 1990 και χρυσό μετάλλιο στη Βαλκανιάδα στη Μαγκάλια της Ρουμανίας το 1992.

Εθνική Νέων: Χρυσό μετάλλιο στη Βαλκανιάδα της Φιλιππούπολης το 1982, αργυρό μετάλλιο στην Ολυμπιάδα Νέων έως 16 ετών στη Μάλτα το 1994 και τώρα χάλκινο μετάλλιο στην Ολυμπιάδα Νέων έως 16 ετών στην Ολλανδία.

Εθνική Νεανίδων: Χρυσό μετάλλιο στη Βαλκανιάδα της Καβάλας το 1990, χρυσό στους Διαβαλκανικούς της Φλώρινας το 2009 και χρυσό στους Διαβαλκανικούς το Καλιμανέστι Ρουμανίας το 2010.

Δώδεκα μεγάλες επιτυχίες, χωρίς σειρά αξιολόγησης. Πώς, για παράδειγμα, να βάλουμε στη ζυγαριά την 4η θέση της Εθνικής Ανδρών στο Πανευρωπαϊκό του 2005 με την 6η θέση της Εθνικής Γυναικών στην Ολυμπιάδα του 1988 και με την πρώτη θέση της Εθνικής Νέων στη Βαλκανιάδα του 1982, όταν για πρώτη φορά στα χρονικά ξεπεράσαμε τη Γιουγκοσλαβία, τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία; Θα αποτολμήσουμε στο μέλλον μια κατάταξη επιτυχιών, ζητώντας γνώμες ειδικών και απλών φίλων του πνευματικού παιχνιδιού.

Κυπελλούχος η Ευβοϊκή

Η Ευβοϊκή Ένωση Σκακιστών επανέλαβε την περσινή της επιτυχία κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδας. Επιβλήθηκε στον τελικό του Ιππότη Ρόδου με 3-1. Τα ατομικά σκορ (πρώτοι αναγράφονται οι παίκτες της Ρόδου): Αλ. Ρηγόπουλος Τσίγκος-Δ. Μακρίδης 0-1, Π. Φρεντζάς-Γ. Γκούμας 0-1, Ι. Παπαϊωάννου-Ν. Σπυρόπουλος 1-0, Δ. Λαδόπουλος Σ. Μαλικέντζος 0-1. Στον μικρό τελικό ο Φυσιολάτρης Νίκαιας νίκησε στο δεύτερο μπαράζ τη ΣΑΘ Λευκός Πύργος (συνολικό σκορ 8-4) και τερμάτισε τρίτος.

Αποτελέσματα του προημιτελικού γύρου: Ιππότης Ρόδου-Σ.Α. Χανίων 2-2 (προκρίθηκε η Ρόδος), ΣΑΘ Λευκός Πύργος-Λ.Π. Φλώρινας 3-1, Ευβοϊκή Ε.Σ.-Πειραϊκός 2,5-1,5, Σ.Κ. Τρικάλων-Φυσιολάτρης 0,5-3,5. Τα σκορ του ημιτελικού: ΣΑΘ Λευκός Πύργος-Ευβοϊκή Ε.Σ. 1-3, Ιππότης Ρόδου-Φυσιολάτρης 2-2 (προκρίθηκε η Ρόδος). Η τελική φάση έγινε στο εντευκτήριο της Π.Σ. Περιστερίου. Σε προγενέστερες φάσεις του Κυπέλλου συμμετείχαν περισσότερες από 100 ομάδες, από όλες οι γεωγραφικές περιφέρειες και αγωνίστηκαν πάνω από 400 σκακιστές και σκακίστριες.

Παγκόσμιο Κύπελλο

Ο ισχυρότερος παίκτης του πλανήτη, ο Νορβηγός Μάγκνους Κάρλσεν, πήρε τον μοναδικό τίτλο που του έλειπε: το Παγκόσμιο Κύπελλο. Ύστερα από σειρά αποτυχιών τα προηγούμενα χρόνια, κατάφερε να τερματίσει πρώτος κερδίζοντας στον τελικό τον νεαρό Ινδό Πραγκνανάντα με 2,5-1,5 (δύο ισοπαλίες στις παρτίδες κλασικού χρόνου σκέψης και 1,5-0,5 στα μπαράζ μειωμένου χρόνου σκέψης). Ο Κάρλσεν είχε αποκλείσει στους πρόσφατους γύρους τούς Κέιμερ, Ιβαντσούκ, Γκούκες και Αμπάσοβ. Την 3η θέση πήρε ο Αμερικανός πρώην διεκδικητής του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Καρουάνα νικώντας το Αζέρο Αμπάσοβ με 3-1 (από μία νίκη στο κλασικό σκάκι και πλήρης επικράτηση του Αμερικανού στα μπαράζ). Οι τρεις πρώτοι προκρίνονται στο Τουρνουά Διεκδικητών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Η Ρωσίδα Γκοριάτσκινα κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών κερδίζοντας στον τελικό τη Βουλγάρα Σαλίμοβα με 2,5-1,5 στα μπαράζ. Την 3η θέση πήρε η Ουκρανή Άννα Μούζιτσουκ νικώντας την Κινέζα φιναλίστ του παγκόσμιου τίτλου Ταν Τσανγκί με 1,5-0,5. Οι τρεις πρώτες προκρίθηκαν και για το επόμενο τουρνουά ανάδειξης διεκδικήτριας του παγκόσμιου τίτλου γυναικών 2024.

Η μεγάλη γκάφα του Αμερικανού στην πρώτη παρτίδα του μικρού τελικού:

Αμπάσοβ (Αζερμπαϊτζάν, 2646)-Καρουάνα (ΗΠΑ, 2782)

1.δ4 Ιζ6 2.Ιζ3 δ5 3.γ4 ε6 4.η3 Αε7 5.Αη2 0-0 6.0-0 δxγ4 7.Βγ2 α6 8.α4 Αδ7 9.Βxγ4 Αγ6 10.Αη5 Ιβδ7 11.Ιγ3 θ6 12.Αζ4 Αδ6 13.Βδ3 Αxζ4 14.ηxζ4 α5 15.Ρθ1 Αxζ3 16.Αxζ3 γ6 17.Πη1 Ρθ8 18.ε4 Βε7 19.Πη3 Παδ8 20.Παη1 Πη8 21.ε5 Ιθ7 22.Βε3 Ιβ6 23.Αε4 Ββ4? [23...ζ5 24.εxζ6 Ιxζ6 με ισότητα]

Σκάκι

24.Αxθ7 Ρxθ7 25.Ιε4! Βε7 26.ζ5! 1-0.

ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Γρήγορου Σκακιού, που ήταν αφιερωμένα στη μνήμη του Σπύρου Τρύφωνα, φιλοξενήθηκαν στα Ιωάννινα και προσέλκυσαν το ενδιαφέρον σκακιστών και σκακιστριών από όλη την Ελλάδα. Στο Πρωτάθλημα Ράπιντ πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχθηκε ο Κούρκουλος-Αρδίτης (8,5/9) και δευτεραθλητής ο Χαλκιάς (7,5). Τρίτος ο Δ. Αλεξάκης με 7 και ισόβαθμοι ο Ιωαννίδης και ο Δόρφανης. Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Γράψα με 5,5 (132 συμμετοχές). Στο Πρωτάθλημα Μπλιτς πρώτος τερμάτισε ο Χαλκιάς με 7 και ισόβαθμοι στην πρώτη θέση οι Δ. Αλεξάκης, Κούρκουλος-Αρδίτης και Δόρφανης. Πρωταθλήτρια με 6 η Παυλίδου (128 συμμετοχές). Τους αγώνες διοργάνωσε η Σ.Α. Ιωαννίνων Μέγας Αλέξανδρος και η ΕΣΟ υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Ηπείρου, του Δήμου Ιωαννιτών και του Επιμελητηρίου Ιωαννίνων.

Νίκη με απόλυτο σκορ της Σταυρούλας Τσολακίδου στο εναρκτήριο διαδικτυακό τουρνουά μπλιτς, στην πλατφόρμα ChessBase Playchess που διοργάνωσε η Διεθνής Επιτροπή Σκακιού Γυναικών. Παρά το γεγονός ότι υπήρχαν βραβεία για σκακίστριες που θα νικούσαν ή θα αποσπούσαν ισοπαλία με τη Σταυρούλα, η νεαρή Ελληνίδα πέτυχε 10 νίκες σε ισάριθμες παρτίδες!

Κλειστό Τουρνουά Γυναικών, στο πλαίσιο των 150 ετών από την ίδρυση της Ολλανδικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας, φιλοξενήθηκε στο Αϊντχόβεν. Ανάμεσα στις 10 προσκεκλημένες ήταν η Αναστασία Αβραμίδου, η οποία σημείωσε 5 βαθμούς σε 9 παρτίδες (3 νίκες, 4 ισοπαλίες, 2 ήττες, απόδοση 2350).

Πολύ καλή εμφάνιση του Σπύρου Ιλαντζή στο «Olomouc Chess Summer 2023» της Τσεχίας, όπου σημείωσε 5,5 βαθμούς σε 9 αγώνες (4 νίκες, 3 ισοπαλίες, 2 ήττες, απόδοση 2113, κέρδος 47,2 μονάδες ΕΛΟ).

Έφυγε από τη ζωή στις 19 Αυγούστου και κηδεύτηκε στον Άγιο Κήρυκο ο πολύ καλός σκακιστής του Σ.Ο. Ικαρίας Νίκος Ξενάκης. Το 1984 είχε αναδειχθεί πρωταθλητής Ελλάδας στο Σκάκι Δι’ Αλληλογραφίας. Η μεγάλη του προσφορά στο ικαριακό σκάκι ήταν τα μαθήματα που έδινε σε παιδιά, εντελώς δωρεάν, επί 45 χρόνια!

Επιμέλεια: Κοσμάς Κέφαλος