1 BF 69%
Euroleague / Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός - Νίκησε και την Εφές

Ολυμπιακός - Αναντολού Εφές
EUROKINISSI/ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ

Oι «ερυθρόλευκοι» υπέταξαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας την Αναντόλου Έφες με 76-70 και επέστρεψαν στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Ο Ολυμπιακός πλέον έχει ρεκόρ 16-7 και βρίσκεται ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Από την άλλη, οι πρωταθλητές Ευρώπης έχουν 11-12 και βρίσκονται εκτός των θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφ. Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε – για άλλη μία φορά – ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος μέτρησε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 31:52.

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν… εκρηκτικό, μιας και σε μόλις δύο λεπτά βρέθηκαν μπροστά με 8-0. Ο Μουστάφα Φαλ κυριάρχησε κοντά στα καλάθια και έφτασε το σκορ στο 14-6, με οκτώ προσωπικούς πόντους σε έξι λεπτά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Πειραιώτες στο +9 (22-13) και τον Μιχάλη Λούντζη να δίνει πολύτιμες λύσεις από τον πάγκο.

Ο 24χρονος γκαρντ παρέμεινε στο παρκέ και συνέχισε να είναι παράγοντας του αγώνα, ενώ η Έφες ανέβαζε την… ένταση στην επίθεση επιχειρώντας να μειώσει. Οι 11 πόντοι του Λούντζη, κράτησαν την πρωταθλήτρια Ευρώπης μακριά, με την διαφορά μάλιστα να αυξάνεται (40-25, 18′). Χάρη σε ένα μικρό σερί στο τελευταίο λεπτό, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-31. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Έλληνας γκαρντ έσπασε το ρεκόρ καριέρας του (8 πόντοι), ενώ πέτυχε στο ημίχρονο όσους πόντους είχε συνολικά φέτος στη διοργάνωση (11).

Παρ’ ότι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 43-35, ο Σάσα Βεζένκοφ… πήρε μπρος και με ένα προσωπικό σερί 11-5 έκανε το 54-41. Οι Τούρκοι έμοιαζαν παραδομένοι και ανήμποροι να αντιδράσουν, με τον Λάρκιν να βρίσκει τους πρώτους του πόντους μόλις στο 25′. Η εν λόγω εικόνα όμως άλλαξε πλήρως μέσα σε τρία λεπτά, με τους παίκτες του Αταμάν να κάνουν σερί 9-0 για να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο -7 (59-52).

Ο Λάρκιν… ξύπνησε και έβαλε “φωτιά” στο ματς, κάνοντας το 62-58 με τρίποντο στα 32′. Οι “ερυθρόλευκοι” ωστόσο, αντί να πανικοβληθούν, παρέμειναν ψύχραιμοι και διαχειρίστηκαν πλήρως την κατάσταση. Ο Λούντζης, ο οποίος είχε μείνει στο παρκέ παρ’ ότι… έπεσε επιθετικά, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και ο Λαρεντζάκης έκανε το 67-60 με τρίποντο στα 35′. Ο ΜακΚίσικ ανέβασε τη διαφορά στους εννέα πόντους (72-63), όμως ο Λάρκιν την κατέβασε ξανά στους έξι, με δυόμισι λεπτά στο ρολόι. Ο Αμερικανός έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να μείνει ζωντανή η Έφες, αλλά ο Βεζένκοφ… καθάρισε το ματς για τον Ολυμπιακό, βάζοντας τα κρίσιμα σουτ στο “crunch time”. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 76-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 41-31, 59-52, 76-70