ΛΑΡΙΣΑ
13 °C
12.9°C15.7°C
0 BF 76%
Γιάννης Αντετοκούνμπο / Με 54 πόντους πήρε μόνος του τη νίκη κόντρα στους Κλίπερς
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Γιάννης Αντετοκούνμπο
(Twitter.com/Bucks)

Από άλλον πλανήτη ήταν για άλλη μια φορά η εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην νίκη-θρίλερ των Μιλγουόκι Μπακς επί των Λος Άντζελες Κλίπερς με 106-105

Ο Greek Freak «σταμάτησε» στους 54 πόντους, μάζεψε 19 ριμπάουντ και μοίρασε δύο ασίστ, οδηγώντας την ομάδα του στην έκτη συνεχόμενη νίκη της.

Οι Κλίπερς έβαλαν από την αρχή δύσκολα στους γηπεδούχους και κάτι λιγότερο από 8 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +21 (76-51) βάζοντας τις βάσεις για το σπουδαίο «διπλό».

Οι Μπακς «απάντησαν» με επιμέρους 23-11 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου, με τον Αντετοκούνμπο να έχει μέχρι τότε 34 πόντους. Η τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα, το Μιλγουόκι με καλάθι του Μίντλετον μείωσε στο καλάθι (96-94) ενώ απέμεναν 6:24΄΄ για το τέλος, για να έρθουν οι δύο βολές του Greek Freak 1:50΄΄ πριν το φινάλε να δώσουν τη νίκη στους επίδοξους πρωταθλητές.

Το τελευταίο λάθος του Έλληνα διεθνούς άσου στα 15 δεύτερα δεν στοίχισε στο Μιλγουόκι, καθώς ο Κουάι Λέοναρντ αστόχησε στο «τρίποντο» που επιχείρησε.

Στο 35-17 (22-5 εντός και 13-12 εκτός) ανέβηκε το ρεκόρ των Μπακς, στο 29-26 των Κλίπερς (14-11 εντός και 15-15 εκτός), που γνώρισαν μόλις την 2η ήττα τους στα τελευταία 8 παιχνίδια τους.

Επόμενος αντίπαλος για τα «Ελάφια» θα είναι το Μαϊάμι (ξημερώματα Κυριακής στις 03:00) και πάλι στο Fiserv Forum. Θα πρόκειται για το τέταρτο σερί (και τελευταίο) εντός έδρας ματς που θα δώσουν, πριν από τις τρεις αναμετρήσεις στη Δύση με Μπλέιζερς, Λέικερς, Κλίπερς.