12.9°C16.9°C
4 BF 82%
Μετά από 10 χρόνια και πάλι στην κορυφή

ΠΑΟ

Ο ποδοσφαιρικός Παναθηναϊκός επηρεάζεται το τελευταίο χρονικό διάστημα από τις θετικές εξελίξεις στο ζήτημα του νέου γηπέδου στον Βοτανικό, τη διεκδίκηση του Κυπέλλου Ελλάδας, αλλά και ορισμένες επιμέρους επιτυχίες, όπως το πρόσφατο 1-0 επί του Ολυμπιακού την προηγούμενη Κυριακή. Παραφωνία αποτελεί η νεοσύστατη ομάδα Β΄, που βολοδέρνει στη 14η θέση του πρωταθλήματος της Super League 2.

Όμως, παράλληλα, συνέβη και κάτι αρκετά ελπιδοφόρο. Στις 9 Απριλίου ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα στην ηλικιακή κατηγορία Κ19 και νέος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός. Στον τελευταίο αγώνα, εκτός έδρας απέναντι στον ΟΦΗ, οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Σάμιου, που είχαν ήδη εξασφαλίσει μαθηματικά τον τίτλο, επικράτησαν με 0-3, με τους Κρητικούς να κάνουν το «πασίγιο», δηλαδή «διάδρομο» για να περάσουν οι πρωταθλητές πριν τον αγώνα.

Σε 24 αγώνες οι «πράσινοι» συγκέντρωσαν 53 βαθμούς, 5 περισσότερους από τον δεύτερο Αστέρα Τρίπολης και 6 από τον μόνιμο πρωταθλητή της τελευταίας τετραετίας ΠΑΟΚ. Αν θέλει κάποιος να βρει τον Ολυμπιακό, θα πρέπει να πάει στην 8η θέση της κατάταξης, ενώ στην ΑΕΚ, στον βωμό της ΑΕΚ Β΄ «θυσίασαν» φέτος την Κ19 και δεν την κατέβασαν καν στο πρωτάθλημα!

Ο Παναθηναϊκός είχε και τις περισσότερες νίκες, καθώς επικράτησε 17 φορές, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες, ενώ ο Αιγύπτιος σέντερ φόρ του Αμπντελραχμάν Μπιλάλ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 21 τέρματα. Όσοι γνωρίζουν την ομάδα κάνουν λόγο για μια ποιοτική γενιά ποδοσφαιριστών, με ατομικό ταλέντο, αλλά και πνεύμα συνόλου.

Οι «πράσινοι» επανήλθαν στους τίτλους μετά από δέκα χρόνια, καθώς οι δύο προηγούμενοι ήταν το 2005 και το 2012. Στο τελευταίο πρωτάθλημα, την ομάδα προπονούσε ο Χουάν Ραμόν Ρότσα και στο έμψυχο δυναμικό της υπήρχαν οι Στέφανος Καπίνο, Κώστας Τριανταφυλλόπουλος, Σπύρος Ρισβάνης, Διαμαντής Χουχούμης, Χρήστος Δώνης, Χάρης Μαυρίας, Σπύρος Φουρλάνος και Τάσος Λαγός, που έκαναν εν συνεχεία καριέρα στην Ελλάδα, αλλά και στο εξωτερικό, ενώ κάποιοι στελέχωσαν και την Εθνική ομάδα. Μια σημαντική απόπειρα για να στηριχθεί η νέα γενιά στον Παναθηναϊκό έγινε το 2018 με τα «μωρά του Δώνη» (Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης κ.λπ.), αλλά το πείραμα έληξε άδοξα μετά την απομάκρυνση του προπονητή.

Μέχρι το 2006 το συγκεκριμένο πρωτάθλημα ονομαζόταν Νέων, μετά έγινε Κ21, μέχρι το 2010 που άλλαξε σε Κ20. Από το 2018 διεξάγεται ως Κ19. Πολυνίκης είναι ο ΠΑΟΚ με 7 τίτλους, 6 έχει ο Ολυμπιακός, από 3 ο Παναθηναϊκός και η Ξάνθη και 2 ο Άρης. Το φετινό πρωτάθλημα Κ17 πήρε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας στον τελικό επί του Άρη, ενώ στην Κ15 ο Ολυμπιακός βγήκε πρωταθλητής νικώντας στα πέναλτι τον ΠΑΟΚ και αφού είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις χάρη στον καταλογισμό ανύπαρκτου πέναλτι, καθώς η παράβαση έγινε φανερά εκτός περιοχής.