8.9°C11.9°C
0 BF 100%
Euro 2020 / Όλα τα γκολ και οι φάσεις της τέταρτης ημέρας

EPA

Η Σκωτία που είχε να εμφανιστεί σε μεγάλη διοργάνωση από το 1998, έχασε από την Τσεχία με 2-0, με την Τσεχία να παίρνει τους τρεις πρώτους βαθμούς της στη διοργάνωση του Euro 2020. Η Πολωνία γνώρισε την ήττα από τη Σλοβακία με 2-1, που στο τέλος του αγώνα έμεινε με 10 παίχτες. Με ισοπαλία 0-0 έληξε ο τελευταίος αγώνας της ημέρας ανάμεσα σε Ισπανία και Σουηδία.

Πολωνία - Σλοβακία 1-2

Μεγάλη νίκη σημείωσε η Σλοβακία επί της Πολωνίας με 2-1 στην Αγία Πετρούπολη, στο πρώτο ματς του πέμπτου ομίλου του Euro 2020. Είναι η πρώτη συνάντηση ανάμεσα σε Πολωνία και Σλοβακία σε τελική φάση κορυφαίας διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξε στο 18' για τη Σλοβακία, όταν ο πρώην άσος του ΠΑΟΚ Ρόμπερτ Μακ με εντυπωσιακή ενέργεια σούταρε, έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι, αυτή χτύπησε στην πλάτη του Σέζνι και κατέληξε στα δίχτυα, χρεώνοντας αυτογκόλ στον τερματοφύλακα της Πολωνίας.

Η ομάδα του Πάουλο Σόουζα κατάφερε με το... καλημέρα στην επανάληψη να φέρει το ματς στα ίσια με τον Λινέτι, αλλά λίγο αργότερα (62΄) έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κριχόβιακ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Επτά λεπτά μετά την έξοδο του μέσου της Λοκομοτίβ Μόσχας ήρθε το νέο προβάδισμα των Σλοβάκων, με τον Χάμσικ να «σερβίρει» και τον Σκρίνιαρ να «εκτελεί» για το τελικό 2-1.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Πάουλο Σόουζα): Στσέσνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Ρίμπους (74΄ Πούχαζ), Λινέτι (74΄ Φρανκόφσκι), Κριχόβιακ, Κλιχ (85΄ Μόντερ), Γιόσβλακ, Λεβαντόφσκι, Ζιελίνσκι (85΄ Σφιντέρσκι)

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (79΄ Κοτσέλνικ), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Χαράσλιν (87΄ Ντούρις), Κούτσκα, Χρομάντα (79΄ Χροσόφσκι), Μακ (87΄ Σούσλοβ), Χάμσικ, Ντούντα (90΄+2 Γκρέγκους)

Σκωτία - Τσεχία 0-2

Νίκη για την Τσεχία στην πρεμιέρα της στο Euro 2020, στην Σκωτία, μπροστά σε 12.000 φιλάθλους στο «Hampden Park» της Γλασκόβης, για τον 4ο ομίλο στον οποίο συμμετέχουν Αγγλία και Κροατία.

Είναι η πρώτη εμφάνιση της Σκωτίας σε μεγάλο τουρνουά, μετά από 23 χρόνια (τελευταία φορά ήταν το Μουντιάλ της Γαλλίας το 1998), ολοκληρώθηκε με απογοήτευση. Η νίκη της Τσεχίας φέρει την υπογραφή του 25χρονου επιθετικού της Λεβερκούζεν, Πάτρικ Σικ, που με δύο γκολ (46′, 52′) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η απουσία του αμυντικού της Άρσεναλ, Κίεραν Τιέρνι, ήταν η μόνη έκπληξη στην ενδεκάδα της Σκωτίας, που παρουσίασε ο Στιβ Κλαρκ, αντικαθιστώντας τον με τον οπισθοφύλακα της Λιντς, Λίαμ Κούπερ, και μετατοπίζοντας τον Τζακ Χέντρι στα αριστερά.

Κλασική η ενδεκάδα των Τσέχων, δεδομένης της τιμωρίας του αμυντικού τους, Όντρεϊ Κούντελα (Σλάβια Πράγας), για ρατσιστική επίθεση κατά τη διάρκεια ενός αγώνα Europa League, με τη Ρέιντζερς στις 18 Μαρτίου στη Γλασκόβη.

Οι Σκωτσέζοι οικοσεσπότες, ξεκίνησαν καλύτερα αλλά δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν με επιτυχία τις ευκαιρίες των Ντάικς (18’) και -κυρίως- του Ρόμπερτσον (32’), όταν βρέθηκε σε θέση για γκολ, σούταρε αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο Βάτσλικ. Ετσι ο Σικ, που είχε προειδοποιήσει από το 16’, άνοιξε (42’) το σκορ, όταν με γυριστή κεφαλιά από σέντρα του Κουφάλ, νίκησε τον Μάρσαλ.

Ο σκόρερ προσπάθησε με την έναρξη της επανάληψης (46’) να «καθαρίσει» το ματς, αλλά αυτή τη φορά ο Μάρσαλ σταμάτησε το σουτ που επιχείρησε. Άμεση (48’) η «απάντηση» των Σκωτσέζων, αλλά το σουτ του Χέντρι σταμάτησε το δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βάτσλικ με υπερπροσπάθεια δεν απέτρεψε το αυτογκόλ του Κάλας.

Όμως ο 25χρονος επιθετικός της Λεβερκούζεν, Πάτρικ Σικ, επιβεβαιώνοντας το «νόμο» το ποδοσφαίρου περί ευκαιριών, λίγο κάτω από τη σέντρα, βλέποντας τον Μάρσαλ εκτός εστίας, επιχείρησε σουτ, σημειώνοντας (52’) ένα πανέμορφο γκολ (0-2), σημειώνοντας το 8ο γκολ στις 11 τελευταίες του διεθνείς εμφανίσεις.

Η Σκωτία προσπάθησε να αντιδράσει, δημιουργώντας τρεις πολύ καλές ευκαιρίες (61’ σε σουτ του Αρμστρονγκ, 65’ σε κεφαλιά του Χέινλι και 66’ με τον Ντάικς), χωρίς όμως να τα καταφέρει. Η τελευταία μεγάλη χαμένη ευκαιρία (90') ήταν για την Τσεχία, με πρωταγωνιστή τον επιθετικό του ΠΑΟΚ, Μίχαελ Κρμέντσικ (αντικατέστησε τον Σικ στο 87'), ο οποίος δε μπόρεσε να νικήσει τον Μάρσαλ.

ΣΚΩΤΙΑ (3-5-2): Μάρσαλ, Ο' Ντόνελ (79' Φόρεστ), Χέινλι, Κούπερ, Χέντρι (67' ΜακΓκρέγκορ), Ρόμπερτσον, Άρμστρονγκ (67' Φρέιζερ), ΜακΓκιν, ΜακΤόμινεϊ, Κρίστι (46' Ανταμς), Ντάικς (79' Νίσμπετ)

ΤΣΕΧΙΑ (4-5-1): Βάτσλικ, Κουφάλ, Τσέλουστκα, Κάλας, Μπορίλ, Σούτσεκ, Κραλ (67' Χόλες), Νταρίντα (87' Σέβτσικ), Μάσοπουστ (72' Βίντρα), Γιάνκτο (72'Χλόζεκ), Σικ (87' Κρμέντσικ).

Ισπανία - Σουηδία 0-0

Η Ισπανία αρχικά πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων ενώ η Σουηδία επικεντρώθηκε στην άμυνα της καθώς πέρασαν για πρώτη φορά τη σέντρα μετά το πρώτο 20λεπτο του παιγνιδιού.

Το πρώτο 45λεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα. Σε τρεις περιπτώσεις ο γκολκίπερ των Σουηδών, Όλσεν, έκανε σωτήριες επεμβάσεις σε κεφαλιά και σουτ του Όλμο, ενώ ο Μοράτα σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον άλλοτε γκολκίπερ του ΠΑΟΚ πλάσαρε άουτ.

Με ευκαιρία για τους Σουηδούς ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Από εξαιρετική προσπάθεια του Ισάκ στην περιοχή και γύρισμα στον Μπεργκ, που απέτυχε να σκοράρει σε άδεια εστία.

Η  Ισπανία πήρε πλήρως τον έλεγχο του ματς, απείλησε με ένα σουτ του Όλμο λίγο πριν το 70ό λεπτό, στο 90΄ με την κεφαλιά του Μορένο να βρίσκει ξανά σε ετοιμότητα τον Όλσεν, όπως και στο 90΄+3 με τον Σαράμπια να μην μπορεί να σκοράρει από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση (η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σουηδού πορτιέρε).

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς (Σλοβενία)
Κίτρινες: Λούστιγκ

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Λαπόρτ, Γιορέντε, Π.Τόρες, Άλμπα, Κόκε (87΄ Ρουΐθ), Ρόντρι (66΄ Τιάγκο Αλκάνταρα), Πέδρι, Φ.Τόρες (74΄ Οϊαρθάμπαλ), Μοράτα (66΄ Σαράμπια), Όλμο (74΄ Μορένο)

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ (75΄ Κραφθ), Λίντελοφ, Ντάνιελσον, Ογκούστινσον, Έκνταλ, Όλσον (84΄ Καγιούστε), Σ.Λάρσον, Φόρσμπεργκ (84΄ Μπένγκτσον), Μπεργκ (69΄ Κουάισον), Ισακ (69΄ Κλάεσον)