22.3°C25.2°C
2 BF 40%
Ιωνικός Νίκαιας / Η κορυφή βάφτηκε στα κυανόλευκα

ΙΩΝΙΚΟΣ

Το φινάλε στη Super League 2 θα ήταν ένα από τα συγκλονιστικότερα των τελευταίων χρόνων, καθώς τέσσερις ομάδες διεκδικούσαν τις δύο προνομιούχες θέσεις. Τελικά η κορυφή βάφτηκε στα κυανόλευκα, καθώς ο Ιωνικός Νίκαιας νικώντας, με άλλη μία φετινή ανατροπή, 2-1 τον Εργοτέλη, εκμεταλλεύτηκε την ήττα του ισόβαθμού του Λεβαδειακού στην Ξάνθη και τερμάτισε πρώτος, επιστρέφοντας στη μεγάλη κατηγορία για πρώτη φορά μετά το 2007.

To νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Γιώργος Μάναλης, που εξελίχθηκε σε άνθρωπο των «χρυσών» γκολ της τελευταίας στιγμής, αφού άλλες τέσσερις φορές στο φετινό πρωτάθλημα σκόραρε καθοριστικά τέρματα. Είχε σκοράρει το 2-2 στο 90ό λεπτό στα Τρίκαλα, πριν κάνει στις καθυστερήσεις ο Κάστρο το 2-3 για τους Νικαιώτες, είχε σημειώσει στο 84ο λεπτό το νικητήριο τέρμα στην Ιεράπετρα στο 1-2 απέναντι στον τοπικό ΟΦΙ, είχε γράψει επίσης στις καθυστερήσεις το τελικό σκορ στο εντός έδρας 1-0 επί της Παναχαϊκής, ενώ δικό του γκολ ήταν και το 1-2 στο 81ο λεπτό απέναντι στον Λεβαδειακό εκτός έδρας.

Ο Ιωνικός πήγε να... αυτοκτονήσει, καθώς μία αγωνιστική πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου απείχε 8 βαθμούς από τη δεύτερη θέση.  Όμως, μία εντός έδρας ισοπαλία με τα Χανιά και κυρίως οι τρεις συνεχόμενες ήττες στα πλέι οφ από Λεβαδειακό (2-3), Χανιά εκτός (1-0) και Ξάνθη (0-2) εξανέμισαν αυτό το προβάδισμα. Τελικά, χάρη σε δύο νίκες στις τελευταίες αγωνιστικές (3-5 τον Διαγόρα στη Ρόδο και 2-1 τον Εργοτέλη στη Νεάπολη), η ομάδα του Δημήτρη Σπανού πανηγυρίζει ένα σπουδαίο επίτευγμα.

Ο Εργοτέλης πήγε στη Νεάπολη να διεκδικήσει την άνοδο, αφού είχε επικρατήσει και στους τέσσερις πρώτους αγώνες του στα πλέι οφ και λίγο ήθελε να πάει στα μπαράζ. Ο αγώνας είχε και... τρίτο ημίχρονο μετά τις καταγγελίες του προέδρου του ερασιτέχνη Εργοτέλη Γιώργου Στειακάκη για τη «φιλοξενία» της κρητικής ομάδας και την παρουσία υπεράριθμων στον αγωνιστικό χώρο και στις εξέδρες, με τον Ιωνικό να «απαντάει» με βίντεο από τους εσωτερικούς χώρους του γηπέδου και την άμεμπτη προσέλευση της αποστολής των Κρητικών.

Η τελική βαθμολογία: Ιωνικός 53, Ξάνθη 51, Λεβαδειακός 50, Εργοτέλης 48, Χανιά 42, Διαγόρας Ρόδου 30. Υποβιβάστηκαν στη Football League, μετά από διαδικασία πλέι άουτ, ο Ο.Φ. Ιεράπετρας και η Α.Ε. Καραϊσκάκης.

Η ομάδα της Νίκαιας τρία χρόνια νωρίτερα απέφυγε τελευταία στιγμή τον υποβιβασμό στο τοπικό του Πειραιά, ενώ από το 2011 έως το 2013 αγωνιζόταν στη Δ΄ Εθνική.  Όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν και η εργατούπολη του Πειραιά θα έχει τώρα τον Ιωνικό ως εκπρόσωπό της στην πρώτη κατηγορία και στα δύο δημοφιλέστερα αθλήματα, το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ. Αυτό συμβαίνει ταυτόχρονα για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου…