10.2°C10.2°C
1 BF 74%
Ποδόσφαιρο / Ο φόβος του τερματοφύλακα μπροστά στον τερματοφύλακα

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στο ποδόσφαιρο, ακόμα και αν σκοράρει ένας αμυντικός, γίνεται θέμα, πόσο μάλλον όταν σκοράρει ένας τερματοφύλακας. Το γκολ του τερματοφύλακα του Αστέρα Τρίπολης Νίκου Παπαδόπουλου επί του Παναθηναϊκού στις καθυστερήσεις του πρόσφατου μεταξύ τους αγώνα δικαίως βρέθηκε στο επίκεντρο των συζητήσεων.

Το γκολ αυτό ήρθε, μάλιστα, μία ημέρα μετά από ένα αντίστοιχο γεγονός στην Ισπανία, αφού η Σεβίλλη, με γκολ του γκολκίπερ της Μπόνο στο 94ο λεπτό, ισοφάρισε τη γηπεδούχο Βαγιαδολίδ. Στις 21 Ιανουαρίου, ένας άλλος τερματοφύλακας που αγωνίζεται στην ισπανική Λίγκα, ο Μάρκο Ντμίτροβιτς της Εϊμπάρ, είχε σκοράρει με πέναλτι απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Το γκολ του Μπόνο, επειδή μπήκε στη ροή αγώνα και όχι με πέναλτι, παρέπεμψε στο γκολ του τερματοφύλακα Ντάνι Αρανθούμπια σε έναν αγώνα Αλμερία - Λα Κορούνια, περίπου δέκα χρόνια νωρίτερα.

Αυτό ήταν το τρίτο γκολ στην καριέρα του... σκόρερ Παπαδόπουλου! Είχε βάλει γκολ με τη δεύτερη ομάδα του Ολυμπιακού με πέναλτι και με τη φανέλα της Μαρκό σε ροή αγώνα. Το γκολ του, που διαμόρφωσε το 2-2 στο 97' στην Τρίπολη, έφερε στη μνήμη τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ Αριάν Μπεκιάι, που στις 11 Φεβρουαρίου 2001, στον αγώνα ΟΦΗ - Πανηλειακός, σκόραρε στις καθυστερήσεις και ισοφάρισε σε 2-2. Οι ίδιοι οι «πράσινοι» είχαν να δεχτούν γκολ από αντίπαλο τερματοφύλακα από το πολύ μακρινό 1972. Τότε, σε έναν αγώνα που έγινε στις 12 Μαρτίου, ο Παναθηναϊκός νίκησε εκτός έδρας με 2-1 τα Τρίκαλα, με το γκολ της θεσσαλικής ομάδας να σημειώνει ο τερματοφύλακάς της Γιώργος Σιδηρόπουλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο παρελθόν, τον δρόμο προς τα δίχτυα σε ελληνικά γήπεδα έχουν βρει, με εκτελέσεις πέναλτι και όχι μόνο, διάφοροι τερματοφύλακες, όπως ο Ανδρέας Φιλώτας, ο Γεράσιμος Σαρρής, ο Νίκος Σαργκάνης, ο Ηλίας Ατματζίδης, ο Χρυσόστομος Μιχαηλίδης, ο Μιχάλης Παγούδης, ο Χρήστος Πουρής, ο Αλέξης Κασμερίδης και ο Γεννάδιος Ξενοδόχοφ.

Στο διεθνές ποδόσφαιρο έμεινε στην Ιστορία ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας Ροτζέριο Σένι, που σε καριέρα 23 χρόνων αγωνίστηκε σε 1.256 αγώνες και σκόραρε 131 φορές, επίδοση που τον φέρνει στην κορυφή της παγκόσμιας λίστας όσον αφορά ποδοσφαιριστές που αγωνίζονταν στη θέση του τερματοφύλακα.

Τέτοιες μέρες, πριν από 25 χρόνια, στις 22 Μαρτίου του 1996, ο Παραγουανός τερματοφύλακας Χοσέ Λουίς Σιλαβέρτ είχε σκοράρει σε έναν αγώνα της Βελέζ εναντίον της Ρίβερ Πλέιτ, που είχε λήξει 3-2 υπέρ της πρώτης, με ένα φάουλ που εκτελέστηκε από απόσταση εξήντα μέτρων από την αντίπαλη εστία. Ο Σιλαβέρτ έγινε γνωστός στην παγκόσμια ποδοσφαιρική κοινότητα όχι μόνο για τις ικανότητές του κάτω από τα γκολπόστ, αλλά και γιατί κατά τη διάρκεια της σπουδαίας καριέρας του σημείωσε 67 γκολ.