20.1°C24.1°C
2 BF 43%
Euroleague / Το Μιλάνο νίκησε 90-79 τον Ολυμπιακό

Eurokinissi Sports

Ο Ολυμπιακός γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα, καθώς υπέκυψε 90-79 στο Μιλάνο, με την Αρμάνι να ισοφαρίζει και  τη διαφορά της ήττας της στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Πειραιά είχε αρκετά προβλήματα, ιδιαίτερα στην επίθεση, αλλά λίγο ήθελε να «κλέψει» το ματς κάνοντας δύο φορές μεγάλες ανατροπές. Στο α΄ ημίχρονο ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 44-26 στο 18΄, αλλά μ’ ένα σερί 0-11, μείωσε 44-34 στο ημίχρονο και 44-37 στην αρχή του β΄ ημιχρόνου. Σ’ αυτό το σημείο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα ριμπάουντ, βρήκε λύσεις από τα σουτ τριών πόντων και με 6/7 έφθασε να ισοφαρίσει 60-60.

Η ιταλική ομάδα αντέδρασε και προηγήθηκε 77-67, αλλά ο Ολυμπιακός, πάλι με τρίποντα, πλησίασε στο καλάθι (81-79) 2΄ από τη λήξη. Στο φινάλε η ομάδα του Μπαρτζώκα πλήρωσε το «κλειστό» rotation και την κούραση των παικτών της, καθώς οι σκόρερ της Σλούκας και Βεζένκοφ έπαιξαν από 33 λεπτά.

Την ίδια ώρα, ένας πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Κέβιν Πάντερ, που είχε φύγει ως αποτυχημένος τέτοιο καιρό πέρσι από τον Πειραιά, πέτυχε 13π. στην τελευταία περίοδο, σημείωσε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα (27π.), αλλά και στην αξιολόγηση (33) και ουσιαστικά ήταν αυτός που έβγαλε από τη δύσκολη θέση την ομάδα του Μεσίνα στα κρίσιμα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 44-34, 65-62, 90-79

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ: Πάντερ 27 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), ΛεΝτέι 6 (6 ριμπάουντ), Μίτσοβ 2, Μορασκίνι 2, Ροντρίγκεθ 14 (2/6 τρίποντα), Ταρζούσκι 5, Ντιλέινι 26 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/11 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάινς 6, Ντατόμε 12 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάρισον 8, Σπανούλης, Σλούκας 17 (0/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 7 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 18 (2/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν Σαρλ 7, Τζένκινς 8 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 18/33 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 24/29 βολές, 28 ριμπάουντ (24 - 4), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/35 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 9/11 βολές, 39 ριμπάουντ (25- 14), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 μπλοκ.