0 BF 48%
Super League / Με φοβερή ανατροπή ο Ατρόμητος νίκησε τον ΠΑΟΚ

Ατρόμητος και ΠΑΟΚ
(EUROKINISSI/ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Με μία τεράστια ανατροπή στο φινάλε ο Ατρόμητος νίκησε με 3-2 τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 15η ημέρα στη Super League.

Το ματς ήταν συναρπαστικό, με ευκαιρίες από τα πρώτα λεπτά. Έπειτα από ένα χαμένο πέναλτι (ο Τζόλης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, στο 16΄), ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με κεφαλιά του Σφιντέρσκι στο 26ο λεπτό. Το πρώτο μέρος άνηκε στους φιλοξενουμένους που έχασαν και άλλες ευκαιρίες μέχρι το σφύριγμα για την ανάπαυλα.

Στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου (54΄) ο Μανδάς κράτησε και πάλι όρθια την ομάδα του στο πλασέ του Σφιντέρσκι και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα στο Περιστέρι, ο Κάναντι έστειλε στον αγωνιστικό χώρο τον Μουνίθ.

Δεν χρειάστηκαν παρά μόλις τέσσερα λεπτά για να δικαιωθεί ο Αυστριακός τεχνικός για την επιλογή του, καθώς ο Ισπανός άσος έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 64΄, με ένα απίθανο σουτ εκτός περιοχής, ύστερα από μεγάλο σφάλμα του Γιαννούλη.

Ο Ουάρντα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενουμένους σε ένα κομβικό σημείο (στο 82ο λεπτό), κάνοντας πολλούς να πιστέψουν ότι ο ΠΑΟΚ θα είναι ο τελικός νικητής.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη: αρχικά ο Χαρίσης ισοφάρισε στο 85΄ και στη συνέχεια ο Νάτσος οδήγησε την ομάδα του στην ολική καταστροφή, στις καθυστερήσεις του ματς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατρόμητος (Μίλαν Ράσταβατς): Γιαννιώτης (32΄ Μανδάς), Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Σάλομον, Κιβρακίδης, Νταβιώτης (60΄ Μουνίθ), Νάτσος, Χαρίσης, Μανούσος (76΄ Μάτιτς), Κωτσόπουλος (75΄ Χριστοδουλόπουλος).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Σβαμπ (71΄ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (78΄ Νινούα), Μουργκ (71΄ Ουάρντα), Τζόλης (66΄ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (78΄ Κρμέντσικ).