17.9°C17.9°C
2 BF 45%
Champions League / «Τιμητική» ήττα 0-1 για τον Ολυμπιακό

Eurokinissi Sports

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με το «τιμητικό» 0-1 από τη Μάντσεστερ Σίτι, δύο κλάσεις ανώτερη από τον «νταμπλούχο» Ελλάδας, που πλήρωσε τις απουσίες του στην επίθεση. Με τη νίκη τους αυτή οι «πολίτες» πήραν και μαθηματικά (12β.) την πρόκριση στην επόμενη φάση, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν στους 3 βαθμούς.

Να σημειωθεί ότι το πρώτο λεπτό σιγής στη μνήμη του Ντιέγκο Μαραντόνα σε όλον τον κόσμο κρατήθηκε πριν το ματς του «Γ. Καραϊσκάκης», όπως μετέδωσε κι η δημόσια τηλεόραση της Αργεντινής.

Από την αρχή το ματς ήταν ένας μονόλογος για τη Σίτι. Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και αρκέσθηκε στο να ανακόπτει με επιτυχία τις επιθέσεις της αγγλικής ομάδας μέχρι το 36΄, όταν και δέχθηκε το 0-1. Στο α΄ ημίχρονο η ομάδα του Γκουαρδιόλα είχε 12 τελικές προσπάθειες και ο Ολυμπιακός καμία!

Στο 31΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σα νίκησε με τα πόδια τον Ζεσούς στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού. Στο 36΄ «χάθηκε η μπάλα» στην περιοχή της ελληνικής ομάδας, όταν ο Ζεσούς τροφοδότησε τον Στέρλινγκ, αυτός με «τακουνάκι» γύρισε στον Φόντεν, που με πλασέ έκανε το 0-1.  Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Σα απέκρουσε σωτήρια φάουλ του Στέρλινγκ.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο β’ ημίχρονο, με τους παίκτες της Σίτι να κόβουν με πρέσινγκ τις επιθέσεις του ακίνδυνου Ολυμπιακού, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, που συνέχισαν να απειλούν και να χάνουν ευκαιρίες. Στο φινάλε του αγώνα ο Ολυμπιακός… ξεμύτισε από την περιοχή του και μάλιστα έκανε την πρώτη του τελική στο 88΄, που ήταν και ευκαιρία, καθώς το σουτ του Φορτούνη, μέσα από την περιοχή, έφυγε λίγο άουτ. Στις καθυστερήσεις κεφαλιά του προωθημένου στα τελευταία λεπτά Σισέ, σε σέντρα του Καμαρά, κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Σα, Σεμέδο, Μπα, Σισέ, Ντρέγκερ (66΄ Βρουσάι), Ραφίνια, Πέπε (71΄ Μπουχαλάκης), Εμβιλά, Καμαρά, Μασούρας (78΄ Σουντανί), Φορτούνης.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ρούμπεν Ντίας, Στόουνς, Μεντί (Ζιντσένκο), Κανσέλο, Γκιντογάν (86΄ Ντόιλ), Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι (76΄ Φερναντίνιο), Φόντεν, Στέρλινγκ (76΄ Μαχρέζ), Ζεζούς (78΄ Αγουάρο).