3 BF 37%
Europa League / Πρόκριση με τεράστια ανατροπή για την ΑΕΚ

ΑΕΚ
(EUROKINISSI/ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ να σκοράρει στο τελευταίο λεπτό των  καθυστερήσεων (90+4΄), η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τη Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League. Αν και η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (45΄ Μεχμέντι), ωστόσο ισοφάρισε με εκπληκτικό γκολ του Σιμόες στο 65΄ και πήρε τη νίκη με το γκολ του Ιρανού.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ έχασε πέναλτι και μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ το κρισιμότερο σημείο, στην εκπνοή.

Στο β΄ ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να δώσουν και την ψυχή τους. Ο Αντρέ Σιμόες με «κεραυνό» από τα 25 μέτρα ισοφάρισε στο 65ο λεπτό.

Ο Ιταλός προπονητής Μάσιμο Καρέρα χρησιμοποίησε όσα «όπλα» είχε στη διάθεσή του, ρίχνοντας στο ματς τους Λιβάγια, Μαχαίρα, Ανσαριφάρντ. Ο Ιρανός ήταν αυτός που έστειλε την ΑΕΚ στους ομίλους καθώς στο 90+4΄ κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά, άδειασε την άμυνα της Βόλφσμπουργκ και έγραψε το τελικό 2-1!

Κίτρινες: Ινσούα, Σιμόες, Λιβάγια - Σλάγκερ, Λακρουά

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίσνκι, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (62΄ Λιβάγια), Γκαρσία (81΄ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (87΄ Ανσαριφάρντ)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Πέρβαν, Λακρουά, Γκιλαβογκί, Ρουσιγιόν, Πάολο Οτάβιο, Σλάγκερ (60΄ Γκέρχαρντ), Άρνολντ, Στέφεν, Μεχμέντι, Μπρέκαλο (79΄ Μπιάλεκ), Βέγκχορστ