17.9°C17.9°C
3 BF 84%
Champions League / Αγκαλιά με την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Eurokinissi Sports (ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ)

Ο Ολυμπιακός απέκτησε σοβαρό προβάδισμα για πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς νίκησε με 2-0 την Ομόνοια, με γκολ των Βαλμπουενά (πέναλτι) και Ελ Αραμπί στις καθυστερήσεις.

Ο «νταμπλούχος» είχε τον έλεγχο στο α’ ημίχρονο, αλλά η καλή αμυντική διάταξη της Ομόνοιας δεν του επέτρεψε να κάνει κλασικές ευκαιρίες. Οι «ερυθρόλευκοι», με προβληματική ανάπτυξη από τα πλάγια, απείλησαν ελάχιστες φορές με πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις μια κεφαλιά του Χασάν στο 37΄πάνω από τα δοκάρια κι ένα ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή του Φορτούνη στις καθυστερήσεις, που έφυγε λίγο άουτ.

Στο β’ ημίχρονο την πρώτη ευκαιρία έχασε η Ομόνοια στο 51’, με το σουτ του Ντούρις να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σα. Στο 67’ ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ σε σέντρα του Ραφίνια. Στο επόμενο λεπτό ο Λέγιακς έπιασε τη μπάλα με τα χέρια μέσα στην περιοχή, υπό την πίεση του Ραντζέλοβιτς  και στο πέναλτι ευστόχησε ο Βαλμπουενά για το 1-0.

Ο Ελ Αραμπί, που ήταν διαρκής απειλή από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο στο 58’,  έχασε ευκαιρία να κάνει το 2-0 στο 77’, με το πλασέ του, μετά από ενέργεια του Ραντζέλοβιτς, να φεύγει λίγο άουτ. Ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας Φαμπιάνο έκανε εξαιρετικές αποκρούσεις σε νέα κεφαλιά του Ελ Αραμπί στο 80’ και σε φάουλ του Βαλμπουενά στο 89’, αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το «εμπνευσμένο» φαλτσαριστό σουτ του Ελ Αραμπί στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, που διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και έδωσε «αέρα» πρόκρισης στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας (58’ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (58’ Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά, Χασάν (76’ Εμβιλά).

OMONOIA: Φαμπιάνο, Χουμποτσάν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέγιακς, Μπουτεάκ (87’ Λοϊζου), Τζόρντι Γκόμεθ, Βίτορ Γκόμες, Παπουλής (81’ Ασάντε), Σένε (46’ Ντούρις), Τιάγκο.