20.8°C23.0°C
2 BF 65%
16.8°C16.9°C
2 BF 59%
Παναθηναϊκός - Άρης 0 -1 / Ήττα σοκ για τους πράσινους που τους πετάει εκτός τίτλου

SUPERLEAGUE 2023-2024 / PLAYOFFS / ΠΑΟ - ΑΡΗΣ
(ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI)

Ο Άρης «σκότωσε» και τις τελευταίες ελπίδες του Παναθηναϊκού για να διεκδικήσει ως το τέλος τον εφετινό τίτλο. Παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ νίκησε την πρωτοπόρο ΑΕΚ με 3-2, οι «κιτρινόμαυροι» της Θεσσαλονίκης πέρασαν με νίκη 1-0 απ’ τη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής και «τελείωσαν» τους «πράσινους» που σπατάλησαν ένα σωρό ευκαιρίες κι έμειναν ξανά στο «μηδέν» σε ένα καθοριστικό σημείο.

Αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό ο Άρης, ξεκινώντας ιδανικά το ματς με 1-0 από το 2' με εξαιρετική κεφαλιά του Ζαμόρα.

Τετράλεπτο πίεσης από τον Παναθηναϊκό με τους Πράσινους να ψάχνουν την ισοφάριση και διαδοχικές ευκαιρίες.

Κοντά σε 2ο γκολ οι φιλοξενούμενοι μετά τη γκάφα του Ντραγκόφσκι. Έκτοτε το Τριφύλλι σημείωσε ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Με τη συμπλήρωση των 45′, κάποιοι οπαδοί του Παναθηναϊκού αποδοκίμασαν έντονα τους παίκτες του Τριφυλλιού για την απόδοσή τους στο ημίχρονο. Να σημειωθεί πως καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι οπαδοί φωνάζουν συνθήματα κατά του Γιάννη Αλαφούζου. Με την εμφάνισή τους κρατώντας το κύπελο οι πρωταθλήτριες του ΠΑΟ στο βόλεϊ γυναικών κάπως ελάφρυναν τη φορτισμένη ατμόσφαιρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την εξέδρα να προσπαθεί να «σπρώξει» τους «πράσινους» στην ανατροπή, καθώς είχαν ενημερωθεί για την ανατροπή και τη νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ (3-2), όμως ο Άρης ήταν εκείνος που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 52’ με το γυριστό σουτ του Ζαμόρα που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι, ενώ στην συνέχεια ο Μανού Γκαρθία πλάσαρε λίγο άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σπόραρ μόνος απέναντι από τον Κουέστα κάνει κακό πλασέ στέλνοντας την μπάλα άουτ. Συγκεκριμένα ο Μλαντένοβιτς έκανε την σέντρα και ο Σπόραρ που βρέθηκε απέναντι από τον Κουέστα έκανε κάκιστο πλασέ στέλνοντας την μπάλα άουτ μόνος απέναντι από τον Ισπανό τερματοφύλακα του Άρη.

Στο 69’ από απομάκρυνση της άμυνας του Άρη, ο Μπακασέτας σούταρε με τη μία, αλλά ο Κουέστα έδιωξε με τις γροθιές του, ενώ στο 70’ ο τερματοφύλακας του Άρη έδειξε καλά αντανακλαστικά και στην κόντρα πάνω στον Ρόουζ, μπλοκάροντας σταθερά στη γωνία του. Στο 86’ σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Άρη, ο Ιωαννίδης σούταρε με δύναμη, αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε.

Το πέναλτι που ζήτησαν οι Πράσινοι για μαρκάρισμα στον Τζούρισιτς.

Κίτρινες: 63’ Αράο, 76’ Μαντσίνι, 88’ Μλαντένοβιτς, 90 Τζούριτσιτς, 90’+2’ Μπακασέτας – 47’ Ζιλ, 52’ Φαμπιάνο, 57’ Μπράμπετς, 73’ Ντουκουρέ, 90’+5’ Κουέστα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Αράο, Ούγκο (79’ Βαγιαννίδης), Μλαντένοβιτς, Τσέριν (79’ Τζούριτσιτς), Βιλένα (62’ Γερεμέγεφ), Λημνιός (46’ Μαντσίνι), Μπακασέτας, Βέρμπιτς (46’ Σπόραρ), Ιωαννίδης.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Ζιλ (72’ Ντουκουρέ), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (72’ Φετφατζίδης), Μανού Γκαρθία (59’ Ρόουζ), Σαβέριο (59’ Τζούρασεκ), Ζαμόρα (66’ Μορόν).