ΛΑΡΙΣΑ
15 °C
14.9°C16.3°C
0 BF 88%
Ολυμπιακός - Λαμία 4-1 / Άνετη νίκη για τους Ερυθρόλευκους πριν την μεγάλη μάχη με την Άστον Βίλα
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

SUPERLEAGUE 2023-2024 / PLAYOFFS / ΟΣΦΠ - ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ
(ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα το εμπόδιο της Λαμίας, της οποίας επικράτησε 4-1 για την 8η αγωνιστική των playoffs, λίγες μέρες πριν από τον πρώτο ημιτελικό με την Άστον Βίλα.

Όσον αφορά στη βαθμολογία, ο Ολυμπιακός με αυτό το τρίποντο έφτασε τους 70 βαθμούς και πέρασε τρίτος πάνω από τον ΠΑΟΚ (παίζει με την ΑΕΚ στις 19:30). Στην 6η θέση η Λαμία με 36 βαθμούς.

Οι οπαδοί των «ερυθρολεύκων» αποφάσισαν να μην βρεθούν στις κερκίδες του «Γεώργιος Καραισκάκης» στο παιχνίδι με την ομάδα της Φθιώτιδας διαμαρτυρόμενοι για τις συλλήψεις που έχουν γίνει μετά τη δολοφονία του αστυνομικού, Γιώργου Λυγγερίδη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με χαμηλό τέμπο, αν και ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά. Στο 12ο λεπτό ο Βέζο πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κοσέλεφ μπλόκαρε. Στο επόμενο διάστημα οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να κρατήσουν την μπάλα και να κρατήσουν μακριά από την περιοχή τους, τους ερυθρόλευκους.

Ο Ολυμπιακός ωστόσο, σε τρία λεπτά κατάφερε με δύο γκολ να προηγηθεί, επιβάλλοντας τον ρυθμό του. Στο 24′ ο Τσικίνιο άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες, μετά από γύρισμα στην καρδιά της περιοχής, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ναβάρο με ωραίο πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και στο δεύτερο μέρος. Στο 50' προειδοποίησε με κεφαλιά του Μασούρα και δύσκολη απόκρουση του Κοσέλεφ. Δύο λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες πέτυχαν και τρίτο γκολ. Ο Σιμόν γύρισε λάθος την μπάλα, ο Ποντένσε πλάσαρε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων που είχε βγει και έγινε το 3-0.

Ο Ολυμπιακός είχε νέα καλή στιγμή στο 55' με τον Μασούρα να μην μπορεί να "κρεμάσει" τον Κοσέλεφ. Ο Μεντιλίμπαρ σε αυτό το σημείο προχώρησε και στις πρώτες παρεμβάσεις του, ξεκουράζοντας τους Ρέτσο και Τσικίνιο, οι οποίοι προορίζονται βασικοί για την Αγγλία.

Η Λαμία φρόντισε να φανεί απειλητική και μάλιστα στο 64ο λεπτό μείωσε. Ο Λέικ εκτέλεσε γρήγορα φάουλ, ο Τόσιτς πήρε την μπάλα έκανε το σουτ με το αριστερό μπροστά από τον Άμπι στα όρια της περιοχής και σκόραρε.

Το ματς έκλεισε στο 90+3' με τον Αλεξανδρόπουλο να σκοράρει.

Οι συνθέσεις

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης – Κίνι, Ρέτσος (59′ Άμπι), Βέζο, Ρίτσαρντς – Έσε, Τσικίνιο (59′ Αλεξανδρόπουλος), Όρτα (84′ Ελ Αραμπί) – Μασούρας (73′ Ζέλσον), Ποντένσε, Ναβάρο (73΄Ελ Κααμπί)

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ – Σίντκλει, Σιμόν (59′ Τόσιτς), Τζανετόπουλος, Γιαννούτσος – Τσιλούλης, Τζανδάρης, Νούνιες (46′ Τερεζίου), Μαρτίνεθ (75′ Τσούκαλος)- Κοντονίκος (46′ Βασιλαντωνόπουλος), Λέικ (84′ Τσιλιανίδης)

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας), Βασίλειος Νικολακάκης (Λασιθίου) 4ος: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής) VAR: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας), AVAR: Δ.Βεργέτης (Αργολίδας)