5 BF 38%
23 °C
22.9°C22.9°C
5 BF 23%
Ρεάλ Μαδρίτης - Μπαρτσελόνα 3-2 / Ακουμπά τον τίτλο η βασίλισσα με «υπογραφή» Μπέλιγχαμ

(Real Madrid C.F./@realmadrid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ στο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα, για την 32η αγωνιστική της La Liga, ωστόσο, έδειξε χαρακτήρα και έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο με τους τρεις βαθμούς (3-2) που την κρατάνε στην 1η θέση με διαφορά 11 πόντων από τους Καταλανούς.

Η Μπάρτσα μπήκε σε θέση οδηγού μόλις στο 6' με τον Κρίστενσεν, αλλά η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε μόνο μέχρι το 18' όταν ο Βινίσιους ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο πήγαινε πάνω-κάτω και στο 69' η Μπαρτσελόνα πήρε ξανά προβάδισμα με τον Φερμίν, μετά από ολιγωρία στην άμυνα της βασίλισσας.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, πάντως, ο Λούκας επανέφερε την... τάξη, σημειώνοντας το 2-2.

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπέλιγχαμ έβαλε την υπογραφή του διαμορφώνοντας με κοντινό σουτ το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης: Λούνιν, Βάθκεθ, Τσουαμενί, Ρίντιγκερ, Καμαβινγκά, Βαλβέρδε, Μόντριτς, Κρόος, Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο, Βινίσιους

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί, Κανσέλο, Γκιουντογκάν, Κρίστενσεν (46' Φερμίν), Ντε Γιονγκ (45' Πέδρι), Γιαμάλ, Λεβαντόβσκι (64' Τόρες), Ραφίνια (64' Φέλιξ)