0 BF 82%
Άρης - ΑΕΚ 1-2 / Ο Άμραμπατ κράτησε στην κορυφή την «Ένωση»

SUPERLEAGUE / PLAYOFFS / 2023-2024 / ΑΡΗΣ - ΑΕΚ
(ΡΑΦΑΗΛ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ / EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ έφτασε τους 72 βαθμούς και είναι πρώτη στη βαθμολογία για την έκτη αγωνιστική των playoffs της Super League, καθώς επικράτησε του Άρη με σκορ 2-1.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν να ανοίξουν το σκορ στο 23'. Ο Μορόν πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κάλενς, με τον Αθανασιάδη να διώχνει. Στην επαναφορά η προσπάθεια του Παναγίδη κόντραρε και εκείνη του Μανού Γκαρσία έφυγε έξω.

Ο Χουτεσιώτης, που έκανε σπουδαίο ματς, στο 28' σταμάτησε το σουτ του Τσούμπερ, ενώ στο 37' ο Άρης άνοιξε το σκορ: το σουτ του Μορόν βρήκε πάνω στον Σιμάνσκι. Ενώ ο Αθανασιάδης απέκρουσε, ο VAR έδειξε ότι η μπάλα ολόκληρη πέρασε τη γραμμή και έτσι ο Άρης προηγήθηκε.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν θεαματικό, με 19 τελικές για τις δύο ομάδες, τον Άρη να έχει 4 στις 9 εντός εστίας και την ΑΕΚ, 3 στις 10.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, σε μία φάση (38′) που ο Μορόν σούταρε, ο Αθανασιάδης απέκρουσε, με το γκολ του Ισπανού να μετράει εν τέλει μέσω VAR.

Ο Ισπανός έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Σιμάνσκι και πήγε προς την εστία, με τον Αθανασιάδη να αποκρούει. Η φάση εξετάστηκε από τον Γερμανό Varίστα, Χάνσμπλαουερ, ο οποίος έκρινε ότι έχει περάσει ολόκληρη η μπάλα την γραμμή και μέτρησε το γκολ για τον Άρη.

Η Ένωση πέτυχε γκολ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, παρ' ότι οι παίκτες του Άρη άργησαν να βγουν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Έκι Πόνσε έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Χουτεσιώτη να απομακρύνει, αλλά πάνω στον Τζιμπρίλ Σιντιμπέ, που σκόραρε σε κενή εστία.

Ο τερματοφύλακας του Άρη, πάντως, στο 56' έκανε πολύ δύσκολη επέμβαση στην κεφαλιά του Σιμάνσκι, στο 58' έπιασε κεφαλιά του Βίντα, στο 61' μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια το σουτ του Άμραμπατ. Στο 65' ο Πόνσε τού έκανε φάουλ σε διεκδίκηση και το γκολ που έβαλε ο Αλγερινός δεν μέτρησε. Δύο λεπτά νωρίτερα, είχε σώσει τετ α τετ με τον Τσούμπερ. Στο 66' έκανε νέα επέμβαση σε σουτ του Ελίασον στην κόντρα.

Τέλος, στο 78' απέκρουσε και προσπάθεια του Αραούχο με το δεξί. Όμως ο Άρης είχε τρομερά κενά στην άμυνα. Η ΑΕΚ μπήκε στην περιοχή του και έτσι ήρθε το γκολ.