17.8°C18.2°C
4 BF 75%
16.8°C17.4°C
0 BF 72%
Champions League / Στα ημιτελικά Ρεάλ και Μπάγερν Μονάχου – Δείτε όλες τις φάσεις και τα γκολ (βίντεο)

Champions League Ρεάλ Μαδρίτης
(ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/PETER POWELL)

Με... ήρωα απ' το πουθενά τον Αντρέι Λούνιν, ο οποίος έκανε σωρεία «μεγάλων» επεμβάσεων στα 120 λεπτά της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, αλλά πάνω απ' όλα απέκρουσε δύο πέναλτι στη «ρώσικη ρουλέτα», η Ρεάλ Μαδρίτης «λύγισε» την περσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάντσεστερ Σίτι στον δεύτερο ημιτελικό του Champions League με 4-3 στα πέναλτι (κανονική διάρκεια και παράταση 1-1) και την «αποκαθήλωσε», κυνηγώντας πλέον το δικό της 15ο τρόπαιο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Όπως η Σίτι «έριξε» πέρσι απ' την κορυφή την πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2022 Ρεάλ, έτσι και φέτος ήταν η σειρά της «βασίλισσας» για να πάρει τη... ρεβάνς και να κερδίσει το εισιτήριο για τους ημιτελικούς, όπου θα βρει μπροστά της την Μπάγερν Μονάχου. Έχοντας μαζί της και μία τρομερή παράδοση, καθώς και στις 6 περιπτώσεις στο παρελθόν που απέκλεισε πρωταθλήτρια Ευρώπης, στη συνέχεια πήρε εκείνη το «στέμμα».

Στον άλλο αγώνα, έπειτα από τρεις σερί αποκλεισμούς στην προημιτελική φάση του Champions League (2021 από την Παρί ΣΖ, 2022 από τη Βιγιαρεάλ, 2023 από τη Μάντσεστερ Σίτι), η Μπάγερν νίκησε την Άρσεναλ στην «Allianz Arena» με 1-0 και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα στο «Emirates», προκρίθηκε στους ημιτελικούς για πρώτη φορά μετά από 4 χρόνια και την τελευταία χρονιά που κατέκτησε το τρόπαιο.