2 BF 54%
ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 2-2 / Τα έφερε τούμπα ο δικέφαλος του Βορρά και παρέμεινε κορυφή

SUPERLEAGUE 2023-2024 / PLAYOFFS / ΑΕΚ - ΠΑΟΚ
(ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Οι δύο «δικέφαλοι» αγωνίστηκαν για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League, με στόχο τη νίκη στην προσπάθεια που καταβάλλουν για την κατάκτηση του τίτλου.

Στο πρώτο 20λεπτο η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο επικίνδυνος όταν βρίσκει χώρους στην κόντρα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα η «Ένωση» πήρε το προβάδισμα με τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος σε μία γρήγορη αντεπίθεση της ομάδας του έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας και με συρτό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κοτάρσκι, κάνοντας το 1-0 στο 30΄.  Εκστασιασμένος ο Σέρβος στον πανηγυρισμό του κουτούλησε την κάμερα της μετάδοσης κατά τους πανηγυρισμούς.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά ο Κεντζιόρα αλλά δεν τα κατάφερε.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στο γήπεδο για το δεύτερο ημίχρονο με μία αναγκαστική αλλαγή,καθώς ο Λιβάι Γκαρσία λόγω  τραυματισμού έμεινε στα αποδυτήρια, με τη θέση του να την παίρνει ο Πόνσε.

Στο 49′ αιφνιδιάζοντας τους πάντες ο Άμραμπατ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ και έκανε το 2-0. Ο Μαροκινός εκτέλεσε χαμηλά συρτά, πιάνοντας εξαπίνης τον Κοτάρσκι.

Δέκα λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ μείωσε στο σκορ σε 2-1. Ο Κωνσταντέλιας επέμεινε, βρήκε την κατάλληλη στιγμή τη σωστή πάσα και ο Μπάμπα Ράχμαν εκτέλεσε με συρτό σουτ τον Αθανασιάδη.

Στο 87′, ο Μάνταλος δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς εκτέλεσε κόρνερ, με τον Μουκουντί να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ δικαιώθηκε για την επιμονή του στο 89′, όταν από φάουλ που εκτέλεσε ο Ζίφκοβιτς στη μεσαία γραμμή, οι παίκτες της ΑΕΚ δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν, ο Μπάμπα από τα αριστερά έβγαλε νέα σέντρα και ο Οζντόεφ με δύσκολη προβολή και πεσμένος στο έδαφος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 2-2. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR και δεν εντοπίστηκε κάποια παράβαση.

Στο 95ο λεπτό, ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Πόνσε βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να βρει τη μπάλα με τακουνάκι, αλλά αυτή πέρασε άουτ.

Γκολ: 30′ Γκατσίνοβιτς (ΑΕΚ), Άμραμπατ (ΑΕΚ), 59′ Μπάμπα (ΠΑΟΚ)

Κίτρινες: Μουργκ (ΠΑΟΚ), Μεϊτέ (ΠΑΟΚ), Γκατσίνοβιτς (ΑΕΚ), Σιμάνσκι (ΑΕΚ)

Κόκκινες:

Δοκάρια:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον – Γκαρσία (46′ λ.τ. Πόνσε), Πινέδα.

ΠΑΟΚ (Ρασβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Ότο (59′ Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα – Μεϊτέ, Σβαμπ – Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (59′ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας – Τόμας (59′ Σαμάτα)

Διαιτητής: Τόμπιας Στίλερ (Γερμανία) Α’ Βοηθός: Κρίστιαν Γκίτελμαν (Γερμανία) Β’ Βοηθός: Στέφαν Λουπ (Γερμανία) 4ος διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης VAR: Ντίνγκερτ Κρίστιαν (Γερμανία) AVAR: Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ