0 BF 82%
Μπάσκετ / Η Καρδίτσα συνέτριψε τον ΠΑΟΚ με 97-78

BASKET LEAGUE 2023-2024 / ΚΑΡΔΙΤΣΑ - ΠΑΟΚ
(ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ/EUROKINISSI)

Η Καρδίτσα με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 97-78 του ΠΑΟΚ στο «Iωάννης Μπουρούσης», χαρίζοντας στον Κολοσσό Ρόδου -που νωρίτερα είχε νικήσει το Μαρούσι -το εισιτήριο στην 6άδα ενόψει του τρίτου γύρου, υπερτερώντας στην ισοβαθμία επί της AEK Betsson BC, η οποία από την πλευρά της καλείται να παλέψει στα playouts ώστε να κερδίσει τη θέση της στην τελική οκτάδα ενόψει των playoffs.

Κατά το ξεκίνημα του αγώνα, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν διαδοχικά «χτυπήματα» στο πρώτο δίλεπτο για το 7-7.

Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια ανέβασε «στροφές» και με τους Τσαϊρέλη και Γουίλιαμς προηγήθηκε με 13-8, προτού η Καρδίτσα απαντήσει και με ένα γρήγορο 7-0 σερί, προσπεράσει για το 15-13 στο 6'.

Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε ο πολύ σοβαρός τραυματισμός του Γουάιτ. Ο άτυχος σταρ της Καρδίτσας, προσγειώθηκε άσχημα στη μονομαχία με τον Μίχαλακ και τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο. Αποχώρησε από το παρκέ υποβασταζόμενος και επανήλθε στον αγωνιστικό χώρο με πατερίτσες, φορώντας πολιτικά.

Οι Θεσσαλονικείς από την πλευρά τους συνέχιζαν να βρίσκουν πόντους στη ρακέτα και με τον Τσαϊρέλη να πετυχαίνει 7 πόντους και να ηγείται της επίθεσης, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 26-23.

Ωστόσο, η Καρδίτσα ήταν καταιγιστική στην τρίτη περίοδο έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους.

Με ηθικό υψηλό, η Καρδίτσα συνέχισε δυναμικά την επίθεση, φτάνοντας ακόμα και στο +17 (78-61) στις αρχές της τέταρτης και τελευταίας περιόδου. Στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι διατήρησαν με άνεση το υπέρ τους αποτέλεσμα, φτάνοντας έτσι στο 7ο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς με το τελικό 97-78.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 42-41, 71-59, 97-78.