11 °C
10.9°C15.2°C
0 BF 82%
Σκοποβολή / Δεν είναι μόνο η Άννα Κορακάκη

Αν το πόλο είναι το πρώτο ομαδικό άθλημα στην Ελλάδα, η σκοποβολή είναι -αναλογικά -το πρώτο ατομικό άθλημα στη χώρα μας. Δεν είναι και λίγο η Ελλάδα να έχει το 2023, εκτός από την Άννα Κορακάκη, τον παγκόσμιο πρωταθλητή Μάκη Μίτα, τον πρωταθλητή Ευρώπης Μπάμπη Χαλκιαδάκη και τον πρωταθλητή Ευρώπης στην κατηγορία εφήβων Παναγιώτη Γεροχρήστο, όλους στο αγώνισμα των πήλινων πιάτων (σκιτ).

Η καλή μέρα από την αρχή φαίνεται. Στην πρώτη μεγάλη φετινή διοργάνωση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Ταλίν της Εσθονίας στις αρχές Μαρτίου η Άννα Κορακάκη, μετά το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο στο πιστόλι 25μ. στο Ρίο ντε Τζανέιρο, το χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στα 10μ. αεροβόλο πιστόλι το 2018, το χρυσό στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του 2019 στο Μινσκ και τα χρυσά στους Μεσογειακούς Αγώνες (Ταραγόνα 2018, Οράν 2022), αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στα 10 μ. αεροβόλο πιστόλι. Την 4η θέση πήρε στο ίδιο αγώνισμα η Χριστίνα Μοσχή, με τις δύο Ελληνίδες να εξασφαλίζουν παράλληλα και τη συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι.

Πέντε μετάλλια

Ο μεγάλος θρίαμβος όμως της ελληνικής σκοποβολής σημειώθηκε πριν από έναν μήνα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Μπακού, όπου η χώρα μας κατέκτησε συνολικά πέντε μετάλλια, τα τρία στο αγώνισμα του σκιτ (skeet) και πρόσθεσε άλλες δύο συμμετοχές στην αποστολή για το Παρίσι.

Ο Μάκης Μίτας προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τελικό Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στο σκιτ και στην παρθενική του συμμετοχή κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, εξασφαλίζοντας την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Στον ίδιο αγώνα στις 19 Αυγούστου η Ελλάδα αναδείχθηκε δεύτερη παγκόσμια πρωταθλήτρια στο ομαδικό, καθώς εκτός από τον Μίτα, πολύ καλή αγωνιστική παρουσία είχαν και οι Μπάμπης Χαλκιαδάκης και Νίκος Μαυρομμάτης. Συγκέντρωσαν 366 βαθμούς, έναντι 369 των ΗΠΑ και 364 της Ιταλίας.

Το τρίτο μετάλλιο στο σκιτ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κατέκτησε η Εμμανουέλα Κατζουράκη. Η Χανιώτισσα πρωταθλήτρια, που επέζησε από την τραγωδία των Τεμπών, κατέκτησε για πρώτη φορά στην καριέρα της χάλκινο μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και για πρώτη φορά θα συμμετάσχει και σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Με τέτοια συγκομιδή στο αγώνισμα του σκιτ δεν μπορούμε παρά να δώσουμε συγχαρητήρια και στον ομοσπονδιακό προπονητή του αγωνίσματος Γιώργο Σαλαβαντάκη.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα τα άλλα δύο μετάλλια, αργυρά και τα δύο, κατέκτησε η Άννα Κορακάκη, αρχικά στα 10 μ. αεροβόλο πιστόλι και στη συνέχεια στα 25 μ. σταθερού στόχου (standard), που δεν είναι ολυμπιακό αγώνισμα. Η Ελλάδα πλασαρίστηκε στην 6η θέση του πίνακα των μεταλλίων, ενώ 5 μετάλλια είχε κατακτήσει συνολικά στη διοργάνωση από το 1947 μέχρι φέτος!

Παγκόσμιο ρεκόρ

Ομως οι επιτυχίες της ελληνικής σκοποβολής δεν σταμάτησαν εκεί. Ο Μπάμπης Χαλκιαδάκης αναδείχθηκε στις 11 Σεπτεμβρίου πρωταθλητής Ευρώπης στο Όσιγιεκ της Κροατίας και πέντε μέρες αργότερα ο Παναγιώτης Γεροχρήστος πρωταθλητής Ευρώπης στους έφηβους κι αυτός στο σκιτ. Μάλιστα, ο Χαλκιαδάκης ισοφάρισε το παγκόσμιο ρεκόρ με 60/60 βολές στον τελικό, ενώ έγινε ο πέμπτος σκοπευτής της ελληνικής αποστολής στο Παρίσι, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων σε διοργάνωση εκτός Ελλάδας.

Επίσης, στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Ιουνίου στην Πολωνία, που διοργανώνονται κάθε 4 χρόνια, η ελληνική σκοποβολή κατέκτησε 3 μετάλλια, χρυσό με την Άννα Κορακάκη στο sport πιστόλι από τα 25 μέτρα, αργυρό με Εμμανουέλα Κατζουράκη στο σκιτ και χάλκινο με την Εθνική Ομάδα (Μίτας, Χαλκιαδάκης, Μαυρομμάτης) επίσης στο σκιτ.

Μετά τα τόσα καλά πλασαρίσματα σε Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, αλλά διακρίσεις και στα Παγκόσμια Κύπελλα, τέσσερις Έλληνες σκοπευτές βρίσκονται στην πρώτη 10άδα της παγκόσμιας κατάταξης. Η Άννα Κορακάκη είναι 1η στα 10 μ. αεροβόλο πιστόλι και 8η στα 25 μ. σπορ πιστόλι, ενώ στο σκιτ είναι 4ος ο Μάκης Μίτας, 6η η Εμμανουέλα Κατζουράκη και 10ος ο Μπάμπης Χαλκιαδάκης.