Σκοποβολή / Άλλα τρία μετάλλια στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες στο αγώνισμα του σκιτ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Μπακού, κατακτώντας άλλα τρία μετάλλια, μετά το αργυρό της Κορακάκη, ενώ εξασφάλισαν άλλα δύο ολυμπιακά «εισιτήρια».

Ο Μάκης Μίτας, με το που πήρε την πρόκριση στον τελικό, εξασφάλισε και τη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024. Στον τελικό έκανε καταπληκτική εμφάνιση και στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο νίκησε 56-55 τον Φινλανδό Καλιόνινεν, κατακτώντας το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στην ιστορία των Παγκόσμιων Πρωταθλημάτων στο σκιτ.

Παράλληλα, ο Μάκης Μίτας με τους Νίκο Μαυρομμάτη και Μπάμπη Χαλκιαδάκη συγκέντρωσαν 366 βαθμούς και ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο ομαδικό. Την πρώτη θέση πήραν οι ΗΠΑ με 369 βαθμούς και την τρίτη η Ιταλία με 365 βαθμούς.

Η Εμμανουέλα Κατζουράκη ήταν την περασμένη άνοιξη στο τρένο της τραγωδίας των Τεμπών, αλλά στάθηκε τυχερή καθώς βρισκόταν στα πίσω βαγόνια. Λίγους μήνες αργότερα, αρχικά εξασφάλισε τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού με την πρόκριση στον τελικό και στη συνέχεια πέτυχε τη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας της κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Σε τετραπλή ισοβαθμία για την 8η θέση (583/600) η Άννα Κορακάκη έμεινε εκτός τελικού στα 25 μέτρα πυροβόλου όπλου.