ΛΑΡΙΣΑ
23 °C
21.8°C22.9°C
3 BF 31%
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-0 / Έσπασε το αήττητο των «πρασίνων» η Ένωση και βλέπει κορυφή
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Ελληνικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου
Eurokinnisi

Η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στην OPAP Arena, στο ντέρμπι κορυφής της 17ης αγωνιστικής της Super League.

Όσο... αδιάφορο ήταν το πρώτο μέρος από θέμα ευκαιριών και θεάματος, άλλες τόσες συγκινήσεις επιφύλασσε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ένωση κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης στο 68ο λεπτό το οποίο την οδηγεί στους -4 βαθμούς από τον Παναθηναϊκό, χάρη στο σουτ του Πινέδα από πλάγια θέση μετά από όμορφη ασίστ με το κεφάλι του Αραούχο.

Ωστόσο, το «τριφύλλι» έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Ιωαννίδη που σημάδεψε το δοκάρι σε κενή εστία από δύσκολη θέση στις καθυστερήσεις, ενώ στην επόμενη φάση η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Μπρινιόλι εν τέλει να αποκρούει την εκτέλεση του Λιβάι Γκαρσία.