5 BF 72%
Μουντιάλ 2022 / Γαλλία - Πολωνία 3-1: Μαγικός Εμπαπέ και ιστορικός Ζιρού έστειλαν τους Μπλε στους «8»

Μουντιάλ-Πανηγυρισμοί
ΑΠΕ

Η Γαλλία νίκησε  με 3-1 την Πολωνία και πέρασε στους "8" του Παγκοσμίου Κυπέλλου, δείχνοντας, ότι δικαίως θεωρείται ένα από τα μεγάλα φαβορί του Μουντιάλ. Οι Μπλε κυριάρχησαν με πρωταγωνιστές τους Εμπαπέ και Ζιρού και πάνε με ορμή για τα προημιτελικά του Μουντιάλ, αφού επικράτησαν της παρέας του Λεβαντόφσκι, ο οποίος μείωσε με πέναλτι στο τέλος, με 3-1. Δύο γκολ και μια ασίστ για τον σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν, έγραψε ιστορία με το τέρμα του ο επιθετικός της Μίλαν.

Προβάδισμα με ιστορικό Ζιρού

Οι Γάλλοι μπήκαν αποφασιστικά στο ματς και από το ξεκίνημα πίεσαν την αντίπαλό τους με την ελπίδα να φτάσουν στο γκολ. Την ίδια στιγμή, η Πολωνία χάρη στην καλή αμυντική της λειτουργία αποσοβούσε τους κινδύνους για την εστία της, ενώ παράλληλα έκανε αισθητή και την παρουσία της στα αντίπαλα καρέ, με ένα σουτ του Λεβαντόφσκι στο 21’ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Γιορίς.

Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα την είχαν οι «τρικολόρ» στο 29’, με τον Ντεμπελέ να τροφοδοτεί τον Ζιρού, αλλά τον τελευταίο να μην καταφέρνει με προβολή να σκοράρει. Στο 38’ ήρθε η απάντηση των Πολωνών, με τον Γιορίς ωστόσο να πραγματοποιεί μεγαλειώδη επέμβαση σε γύρισμα του Μπερεζίνσκι και στην εξέλιξη της φάσης τον Βαράν να διώχνει την τελευταία στιγμή τη μπάλα σε επιθετική προσπάθεια του Ζιελίνσκι.

Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η Γαλλία έφτασε τελικά στο 1-0 (44’), με τον Ζιρού να πετυχαίνει το ιστορικό του τέρμα και να ξεπερνά έτσι τον Τιερί Ανρί (51).

Στην επανάληψη η Πολωνία υποχρεώθηκε να ανοιχτεί με την ελπίδα να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο την ίδια στιγμή άφηνε πολλούς ανοιχτούς χώρους που προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί η Γαλλία για να διπλασιάσει τα τέρματά της.

Έτσι, φτάσαμε στο 74’, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να πετυχαίνει το τέταρτό του γκολ στο φετινό Μουντιάλ για το 2-0 στο ματς και να «καθαρίζει» πρόωρα την υπόθεση πρόκριση για τους «τρικολόρ», βάζοντας παράλληλα «ταφόπλακα» και στις ελπίδες της Πολωνίας για είσοδο στα προημιτελικά ενός Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 1982 στο Μεξικό. Στο 91' ο Εμπαπέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρματα στον αγώνα για το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις της συνάντησης (90'+9') ο Λεβαντόφσκι μείωσε με πέναλτι για την Πολωνία για το τελικό 3-1.