ΛΑΡΙΣΑ
19 °C
18.9°C20.1°C
2 BF 42%
Μουντιάλ 2022 / Έπος των Ιρανών – Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις κέρδισαν τους Ουαλούς
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Μουντιάλ 2022 Κατάρ Ιράν Ουαλία
(ΑΠΕ-ΜΠΕ/EPA/Abedin Taherkenareh)

Συνεχίζονται οι εκπλήξεις στο Μουντιάλ του Κατάρ. Το Ιράν κέρδισε την Ουαλία με 2-0 στη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου, με τα δύο γκολ να σημειώνονται στις καθυστερήσεις. Απαρηγόρητοι οι Ουαλοί, δεν μπορούσαν να πιστέψουν την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Τα πρώτο τέρμα των νικητών σημείωσε ο Τσεσμί στο 98ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα, διαστάσεις θριάμβου έδωσε στη νίκη των Ιρανών ο Ρεζαεϊάν.

Πλέον το Ιράν έχει τρεις βαθμούς κι ελπίζει σε πρόκριση, ενώ η κατάσταση είναι πολύ πιό δύσκολη για τους Ουαλούς, που έχουν μόλις έναν βαθμό.

Τα highlights του αγώνα:

Το ματς είχε δραματική εξέλιξη αφού στο 84' ο διαιτητής απέβαλε τον τερματοφύλακα της Ουαλίας Χένεσι, που ανέτρεψε τον επελαύνοντα Ταρεμί, πολύ έξω από την μεγάλη περιοχή. Αυτή ήταν και η πρώτη αποβολή παίκτη στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Το Ιράν στο δεύτερο ημίχρονο είχε φτάσει τρεις φορές κοντά στο γκολ, σε διάστημα ενός λεπτού. Αρχικά, στο 51ο λεπτό ο Αζμούν έφυγε τετ-α-τετ και σούταρε από κοντά στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Γκολιζαντέχ σούταρε έξω από την περιοχή κι έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι, ενώ στην επαναφορά της μπάλας, ο Αζμούν έπιασε καρφωτή κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Χένεσι μπλόκαρε την μπάλα.

Το Ιράν είχε και ακυρωθέν γκολ για οφσάιντ στο 16', ύστερα από έλεγχο του VAR.

Σημειώνεται ότι πριν το παιχνίδι ακούστηκαν και πάλι αποδοκιμασίες από όλο το γήπεδο κατά τη διάρκεια της ανάκρουσης του εθνικού ύμνου του Ιράν, σε ένδειξη αλληλεγγύης προς τις αντικυβερνητικές διαδηλώσεις μετά τη δολοφονία της 22χρονης Μαχσά Αμινί.

Διαιτητής: Μάριο Αλμπέρτο Εσκομπάρ Τόκα (Γουατεμάλα)
Κίτρινες : Ρόντον - Γιαχανμπάξ, Ρεζαεϊάν
Κόκκινες : Χένεσι

Συνθέσεις:

ΟΥΑΛΙΑ (Ρόμπερτ Πέιτζ): Χένεσι, Ν. Γουίλιαμς, Ντέιβις, Μέφαμ, Ρόντον, Γουίλσον (58` Τζέιμς), Ράμσεϊ (88` Γουόρντ), Μπέιλ, Ρόμπερτς (58` Τζόνσον), Αμπάντου (77` Αλεν), Μουρ.

ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρόζ): Χ. Χοσεϊνί, Χατζισαφί (77` Τοραμπί), Μοχαμαντί, Εζατολάχι, Πουραλιγκαντζί, Ταρεμί, Γκολιζαντέχ (77` Γιαχανμπάκς), Μ. Χοσεϊνί, Αζμούν (68` Ανσαριφάρντ), Νουρολαχί (78` Τσεσμί), Ρεζαεϊάν.