15.9°C15.9°C
3 BF 55%
ΑΕΚ / Με τεσσάρα η μεγάλη επιστροφή στο γήπεδό της

EUROKINISSI/ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ

Η ΑΕΚ νίκησε στο πρώτο παιχνίδι που έδωσε στην OPAP Arena και επικράτησε με σκορ 4-1 έναντι του Ιωνικού, πετυχαίνοντας μια ιστορική νίκη, με έντονο συμβολισμό.

Έτσι, το πρώτο ιστορικό γκολ στην OPAP Arena μπήκε πολύ νωρίς. Από τη… Δεκελείας! Στο 6′ ο Γκατσίνοβιτς από αριστερά με ένα εξαιρετικό δεξί φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στη γωνία του Χουτεσιώτη κάνοντας το 1-0 και ξεσηκώνοντας όλο το γήπεδο! Η φωνή των 32.000 οπαδών της Ένωσης έσπρωχνε τους παίκτες του Αλμέιδα για το δεύτερο γκολ. Αυτό δεν ήρθε στο 12′ από την κεφαλιά του Βίντα μετά από κόρνερ, ούτε στο 15′ από το σουτ του Μοχαμαντί καθώς και οι δύο προσπάθειες δεν βρήκαν στόχο. Ήρθε όμως στο 26'

Μετά από σαραντάρα μπαλιά του Πινέδα, ο Ελίασον με μια σέντρα από τα δεξιά έφερε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής του Ιωνικού και εκεί ο Λιβάι Γκαρσία νίκησε τον αντίπαλό του στον αέρα και με κεφαλιά έγραψε το 2-0 σηκώνοντας ξανά όλο το γήπεδο στο πόδι! Οι κιτρινόμαυροι ήταν το απόλυτο αφεντικό στον χώρο του κέντρου και είναι ενδεικτικό ότι οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο μισάωρο κατάφεραν να περάσουν τη σέντρα!

Την ίδια στιγμή η ΑΕΚ συνέχιζε να… σφυροκοπά έχοντας κι άλλες ευκαιρίες για τρίτο τέρμα πριν το ημίχρονο. Αλλά τόσο στη φάση διαρκείας στο 37′ με Σινμάνσκι, Γκατσίνοβιτς και Ελίασον όσο και σε εκείνη στο 41′ με το σουτ του Πινέδα εκτός περιοχής η μπάλα δεν μπήκε για τρίτη φορά στα δίχτυα, όπως δεν συνέβη ούτε στο σουτ του Ρότα στις καθυστερήσεις.

Πάρτι στο γήπεδο με… τεσσάρα

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ψάχνοντας με… λύσσα και τρίτο τέρμα. Ο Ιωνικός είχε την πρώτη του τελική στο 51′ με γυριστό του Ιωαννίδη μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Φατιγκά που πέρασε δίπλα από το κάθετο, με τους Νικαιώτες στα επόμενα λεπτά να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Γρήγορα η ΑΕΚ βγήκε ξανά μπροστά και στο 58′ άγγιξε το τρίτο γκολ όταν μετά το γέμισμα του Ελίασον, ο Πινέδα κοντρόλαρε και σούταρε, αλλά η μπάλα έγλυψε το οριζόντιο!

Ότι δεν έγινε στο 58′ όμως έγινε τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Αραούχο δεν θα μπορούσε να μην βάλει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ σε μια τέτοια μέρα. Στο 62′ ο Αργεντινός φορ με την επιμονή του σούταρε, η μπάλα άλλαξε πορεία πάνω στον Αντούνες και κατέληξε αργά στα δίχτυα του Χουτεσιώτη για το 3-0, με τον «Τσίνο» να πανηγυρίζει μπροστά στο πέταλο της Original!

Η ΑΕΚ δεν άφηνε το πόδι από το γκάζι! Όλη η OPAP Arena μέσα σε ένα ντελίριο ενθουσιασμού τέσσερα λεπτά αργότερα πανηγύρισε και το τέταρτο γκολ. Στο 66′ ο Ελίασον με μια γλυκιά σέντρα από τα δεξιά έστειλε την μπάλα συστημένη στον Γκατσίνοβιτς και αυτός μέσα στην περιοχή με τη μία κάρφωσε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Χουτεσιώτη για το 4-0! Κάπου εκεί ο Αλμέιδα με το ματς να έχει τελειώσει, ξεκίνησε και τις αλλαγές με τους Άμραμπατ, Τσούμπερ και Μάνταλο να περνάνε για το τελευταίο εικοσάλεπτο. Μάλιστα ο Άμραμπατ στο 71′ πήγε να βγάλει και ασίστ, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε στη γωνία την προσπάθεια του Αραούχο αποσοβώντας το πέμπτο τέρμα, ενώ τρία λεπτά μετά η κεφαλιά του Βίντα μετά από κόρνερ πέρασε δίπλα από το κάθετο.

Ο Στάνκοβιτς κλήθηκε να αντιδράσει για πρώτη φορά σε σουτ του Μύγα στο 76′ αποκρούοντας την μπάλα, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Χουτεσιώτης είπε «όχι» στον Τσούμπερ. Ο Αλμέιδα στο τελευταίο δεκάλεπτο έβγαλε τον Γκατσίνοβιτς για το standing ovation με τον Γαλανόπουλο να περνάει στη θέση του και να γνωρίζει και αυτός την αποθέωση από την κερκίδα. Το ίδιο συνέβη και στα τελευταία λεπτά με τον Αραούχο να αφήνει τη θέση του στον Κοσίδη. Μάλιστα νεαρός φορ είχε και τελική στο 91′ για πέμπτο γκολ με τον Χουτεσιώτη να βγάζει το σουτ στη γωνία του. Ο Ιωνικός έβαλε το γκολ της τιμής στο 93′ με τον Ελευθεριάδη να φεύγει στην κόντρα και να πλασάρει τον Στάνκοβιτς για το τελικό 4-1.