0 BF 59%
Europa Conference League / Αποκλείστηκαν Παναθηναϊκός και Άρης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌς
EUROKINISSI/ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ ΜΑΡΚΟΣ

Ο Παναθηναϊκό το πάλεψε με τη Σλάβια Πράγας χάνοντας πολλές ευκαιρίες, ενώ προηγήθηκε στο 58’, όμως δεν βρήκε το δεύτερο γκολ που έψαχνε και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων είδε τους Τσέχους να ισοφαρίζουν από το ολέθριο λάθος του Καμπετσή και να παίρνουν εκείνοι την πρόκριση στα play off του Europa Conference League με το τελικό 1-1 στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Η μεγάλη προσπάθεια από τους «πράσινους», δεν έφτανε και πλέον μένουν εκτός Ευρώπης.

Η Σλάβα Πράγας στριμώχθηκε με τον Παναθηναϊκό για 93' λεπτά και με το γκολ του Σπόραρ στο 58' προσπάθησε μέχρι τέλους να πετύχει ένα δεύτερο γκολ με τον Γιοβάνοβιτς να τα παίζει όλα για όλα αλλά ένα τρομερό λάθος του Καμπετσή στο 94' έφερε την ισοφάριση για τους Τσέχους. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα στα «κόκκινα» και μόλις στο 2ο λεπτό «άγγιξε» το γκολ έχοντας δοκάρι με τον Σπόραρ. Από εξαιρετική κάθετη πάσα του Μάγκνουσον στο χώρο προς τον Χουάνκαρ, ο Ισπανός μπακ γύρισε την μπάλα χαμηλά στο δεύτερο δοκάρι προς τον Σπόραρ, ο οποίος έκανε την προβολή, αλλά «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι κι άουτ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά και το παιχνίδι πλησίαζε προς το φινάλε, ο Παναθηναϊκός πίεζε με όλα του τα «όπλα», όμως στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων «πληγώθηκε» από ένα απίστευτο σφάλμα του Καμπετσή, ο οποίος γύρισε λανθασμένα την μπάλα προς τον Μπρινιόλι χωρίς να βλέπει, ο Γιουρέτσκα έκλεψε την μπάλα και ισοφάρισε για τη Σλάβια σε 1-1, «σφραγίζοντας» την πρόκρισή της.

Το 2-1 του Άρη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν έφθανε

Ο Άρης το πάλεψε με την Μακάμπι, αλλά τελικά η κλάση του Ζαχάβι έκανε τη διαφορά και έδωσε την πρόκριση στους Ισραηλινούς. Η ήττα με 2-0 στο Ισραήλ, σε συνδυασμό με τη νίκη του Άρη με 2-1 στο Κλεάνθης Βικελίδης, είχαν ως αποτέλεσμα η πορεία στην Ευρώπη να ολοκληρωθεί σήμερα.  Σκόρερ για τον Αρη οι Γκρέι με πέναλτι και Ντουκουρέ στο 60' και στο 81'.

Οι παίκτες του Χερμάν Μπούργος ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, και με μια αμυντική ολιγωρία να καταφέρει η Μακαμπί την ισοφάριση (1-1) ι, η οποία αγωνίστηκε για σχεδόν 40 λεπτά με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Γκλάζερ στη φάση του πέναλτι.

Παρά την ισοφάριση, οι παίκτες του Άρη συνέχισαν να πιέζουν για το γκολ, έχασαν μία τεράστια ευκαιρία με τον Γκρέι στο 79' και τελικά δύο λεπτά αργότερα είδαν την προσπάθειά τους να αποδίδει καρπούς. Οι Οντουμπάτζο, Γκρέι συνεργάστηκαν άψογα, με τον Τζαμαϊκανό να βρίσκει με τακουνάκι τον Ντουκουρέ και τον τελευταίο να πλασάρει για το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά, ο Αρης πάλεψε για το τρίτο γκολ προκειμένου να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς οι ευκαιρίες των Πάλμα και Γκρέι δεν κατέληξαν στα δίχτυα.