Μπάσκετ / Επιβλητική η επιστροφή του Ολυμπιακού
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στη σειρά των τελικών για την ανάδειξη του πρωταθλητή, καθώς επιβλήθηκε με 3-0 νίκες του Παναθηναϊκού, κατακτώντας τον τίτλο έπειτα από έξι χρόνια και το «νταμπλ» για πρώτη φορά μετά το 1997.

Τα ρεκόρ που έχει καταγράψει η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα τη φετινή χρονιά είναι πάρα πολλά και γίνονται ακόμη περισσότερα στις αναμετρήσεις με τον «αιώνιο» αντίπαλο.

Αρχικά, με δεδομένο ότι η ομάδα του Πειραιά αγωνιζόταν τα δύο προηγούμενα χρόνια στην Α2, έγινε η πρώτη «νεοφώτιστη» στη μεγάλη κατηγορία που κατακτά τόσο το πρωτάθλημα όσο και το Κύπελλο.

Από τη Euroleague

Οι καλές επιδόσεις για τους «ερυθρόλευκους» ξεκίνησαν από τη συμμετοχή τους στη Euroleague, καθώς για πρώτη φορά με το νέο σύστημα διεξαγωγής πήραν τη 2η θέση στην κανονική περίοδο, ενώ ρεκόρ είναι και η διαφορά θέσεων από τον Παναθηναϊκό, που για πρώτη φορά στην Ιστορία φτάνει τις 11, καθώς οι «πράσινοι» τερμάτισαν στη 13η θέση μεταξύ 15 ομάδων μετά την αποπομπή των ρωσικών εξαιτίας της εισβολής στην Ουκρανία.

Ο Παναθηναϊκός έκανε την έκπληξη στην πρώτη μεταξύ των δύο ομάδων αναμέτρηση στον πρώτο γύρο της Basket League και νίκησε 76-81 στο ΣΕΦ στις 22 Νοεμβρίου, αν και έχανε 61-48 στο 31΄, αλλά η νίκη αυτή ήταν «η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα». Κι ο… κανόνας αυτή την αγωνιστική περίοδο ήταν ότι ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος από τον Παναθηναϊκό και στη συνέχεια επικράτησε και στα επτά ματς που βρέθηκαν αντιμέτωπες οι δύο ομάδες σε όλες τις διοργανώσεις, επιβεβαιώνοντας ότι «στο μπάσκετ νικάει ο καλύτερος».

Οι επτά διαδοχικές νίκες του Ολυμπιακού αποτελούν ρεκόρ από την περίοδο 1992-1993, που έγινε επαγγελματικό το ελληνικό μπάσκετ. Μέχρι φέτος είτε ο Ολυμπιακός είτε ο Παναθηναϊκός είχαν φθάσει μέχρι τις πέντε σερί νίκες και οι «ερυθρόλευκοι» το πιθανότερο είναι να το διευρύνουν την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο.

Μαγικά δεκάλεπτα

Όμως, οι επτά αυτές νίκες των Πειραιωτών κρύβουν και ένα χαρακτηριστικό στοιχείο που δεν φαίνεται στη στατιστική και αναδεικνύει την επιβλητική ανωτερότητά τους, σε συνδυασμό βέβαια με την αγωνιστική αδυναμία του φετινού Παναθηναϊκού. Σ’ αυτά τα επτά ματς μόνο σε ένα υπήρξε δεκάλεπτο που είτε ο Ολυμπιακός δεν έκανε επιμέρους σκορ με διαφορά πάνω από 15π. είτε σερί με διψήφιο αριθμό πόντων!

Η αρχή έγινε στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη Euroleague, όπου ο Ολυμπιακός κυριάρχησε 65-84 στο ΟΑΚΑ κάνοντας επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο 14-30. Η διαφορά των 19π. της νίκης του Ολυμπιακού είναι μάλιστα η μεγαλύτερη σε αγώνα εκτός έδρας επί του Παναθηναϊκού εδώ και 25 χρόνια, δηλαδή από το 49-69 στα πλέι όφ του τότε Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που στη συνέχεια έδωσε τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στον Ολυμπιακό το 1997.

Μόνο με βολές…

Ακολούθησε ο τελικός του Κυπέλλου Ελλάδας στα Δύο Αοράκια του Ηρακλείου, εκεί που ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12π. στο 24΄ (59-47) και με 67-58 στο 30΄, για να ακολουθήσει ένα σερί 15-0 στην τελευταία περίοδο. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 81-73, έχοντας ακόμη ένα μπασκετικό «παράδοξο», με τον Παναθηναϊκό να μην σκοράρει για 10΄ εντός παιδιάς, αλλά μόλις 6 πόντους μόνο με βολές!

Ο αγώνας του δεύτερου γύρου της Euroleague αποτέλεσε τον θρίαμβο του Ολυμπιακού και μία από τις μαύρες σελίδες του μπασκετικού Παναθηναϊκού. Το τελικό 101-73 είναι πολύ ευνοϊκό για τους «πράσινους» αν αναλογιστεί κανείς ότι έχαναν με 25π. διαφορά (38-13) στο πρώτο δεκάλεπτο! Στο β΄ ημίχρονο, όταν ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 17π., τότε και πάλι ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 15-0 και προηγήθηκε 78-51 στο 30΄. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη ήττα του Παναθηναϊκού από τον Ολυμπιακό στη Euroleague και σε συνδυασμό με τους -19π. του πρώτου αγώνα, οι 47 πόντοι της διαφοράς και στα δύο ματς αποτελούν αρνητικό ρεκόρ για τους «πράσινους» στη ιστορία τους στη διοργάνωση.

Το μοναδικό ματς που ήταν «κλειστό» από πλευράς σκορ ήταν αυτό του δεύτερου γύρου της Basket League, όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε 62-68 στο ΟΑΚΑ και εξασφάλισε το αβαντάζ της έδρας στα πλέι οφ.

Στους τρεις αγώνες της τελικής σειράς ο Ολυμπιακός χρειάστηκε από ένα δεκάλεπτο για να τους «καθαρίσει». Στον πρώτο προηγήθηκε 23-4 και τελικά επικράτησε 74-61. Στον δεύτερο ματς έχανε 46-32 στο ημίχρονο, αλλά μέσα σε 5,5 λεπτά στην τρίτη περίοδο έκανε επιμέρους σκορ 23-2, για να νικήσει με 72-78. Στο τελευταίο παιχνίδι τίτλου στο ΣΕΦ έκανε επιμέρους σκορ 23-3 στη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκε 55-38 στο ημίχρονο και επικράτησε με 93-74.

Είναι η δεύτερη φορά που ο Ολυμπιακός «σκούπισε» τον Παναθηναϊκό σε τελικούς πρωταθλήματος, αλλά η πρώτη που οι διαφορές στους τρεις αγώνες ήταν συνολικά 38 πόντοι. Το προηγούμενο ρεκόρ του Ολυμπιακού ήταν 32π. το 2015 και το αντίστοιχο ρεκόρ σε «σκούπα» του Παναθηναϊκού είναι 29π. το 2005.