2 BF 38%
Basket League / Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού μέσα στο ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός στο μπάσκετ
(EUROKINISSI/ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ)

Στο ντέρμπι των ανατροπών, η... μπίλια έκατσε στον Παναθηναϊκό, ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο και επέστρεψε από το -15, δίνοντας τέλος στο εφετινό αήττητο σερί του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» πέρασαν νικηφόρα με 81-76 από το ΣΕΦ, για την 8η αγωνιστική της Basket League, παίρνοντας τη νίκη στο πρώτο εφετινό ντέρμπι των «αιωνίων» πιάνοντας τους «ερυθρόλευκους» στην κατάταξη.

Από το -13 (61-48) στις αρχές της 4ης περιόδου, χάρη σε 11 πόντους του Νεμάνια Νέντοβιτς (24π. με 4/8 τρίποντα) σε «πράσινο» σερί 0-15, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε με 76-81, μια νίκη που «έκλεψε» από τον πολυπρόσωπο Ολυμπιακό.

«Κλειδί» ο Γιώργος Παπαγιάννης (8π., 9ρ.) στη ρακέτα, με καρφώματα, ενώ πρόσφερε ακόμη κι όταν χρεώθηκε με 4ο φάουλ. Οι Παπαπέτρου (13π.) και Σαντ-Ροος (10π.) βγήκαν επίσης μπροστά για τον Παναθηναϊκό, κάθε φορά που η κατάσταση δυσκόλευε.

Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά «αυτοκτόνησε» στην 4η περίοδο, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό να ευστοχεί στο ένα μετά το άλλο τρίποντο. Από 3/11 στο ημίχρονο, οι «πράσινοι» είχαν 10/28 στο τέλος του αγώνα. Από 2/11 ο Ολυμπιακός στο τέλος του α΄ μέρους, είχε 4/27 με τη λήξη (0/5 ο Κώστας Σλούκας). Δύο παίκτες με double double είχε ο Ολυμπιακός, αφού ο Βεζένκοφ τέλειωσε το παιχνίδι με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο εξαιρετικός Μουσταφά Φαλ είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός έπιασε στον βαθμολογικό πίνακα τον Ολυμπιακό, με 6 νίκες - 1 ήττα, υποχρεώνοντας στην πρώτη ήττα της την ομάδα του Πειραιά, όχι μόνο στην Basket League, αλλά και στo ΣΕΦ φέτος, αφού στη Euroleague οι Πειραιώτες είναι αήττητοι σε επτά αγώνες στο Φάληρο.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81

Διαιτητές: Κορομηλάς, Φούφης, Πουρσανίδης Γ.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 3, Ντόρσεϊ 7 (1), Φαλ 17, Βεζένκοφ 19 (1), Παπανικολάου 5 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Σλούκας 10, Μάρτιν, Πρίντεζης 2, Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 3, Μέικον 6, Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 13 (3), Ουάιτ 4, Καββαδάς, Κασελάκης 11 (1), Νέντοβιτς 24 (4), Έβανς 2, Σαντ-Ροος 10 (2)