3 BF 100%
Europa League / Προβάδισμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό, 4-2 την Αϊντχοφεν

Ολυμπιακός
Eurokinissi Sports

Με μια μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη, επέστρεψε στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 4-2 της Αϊντχόφεν στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των «32» του Europa League.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν δύο φορές, οι Ολλανδοί ισοφάρισαν ισάριθμες, αλλά οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο αποτελεσματικοί , ενώ οι αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς κατάφεραν να δώσουν ενέργεια στην ομάδα, όταν στο δεύτερο μέρος η Αϊντχόφεν πίεζε για μια… τρίτη ισοφάριση. Το ιδανικό για τον Ολυμπιακό θα ήταν να είχε κρατήσει το μηδέν στην άμυνα ενόψει της ρεβάνς στο «Philips Stadium», αλλά τα τέσσερα γκολ του δίνουν… αέρα που θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί και να πάρει την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Σε ένα συγκλονιστικό πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες σημείωσε πέντε τέρματα προσφέροντας θέαμα και συγκινήσεις με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ. Το τέλος του πρώτου 45λεπτου, βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 3-2 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Ελ Αραμπί στο 45+2.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μπροστά στο σκορ με τον Μπουχαλάκη να σκοράρει στο 9ο μόλις λεπτό, αλλά ο Ζάχαβι ισοφάρισε για την Αϊντχόφεν πέντε λεπτά αργότερα (14’). Στο 37’ ο Εμβιλά έφερε και πάλι τους Πειραιώτες στη θέση του «οδηγού» αλλά η χαρά κράτησε μόλις δύο λεπτά με τον Ζάχαβι να κάνει ακριβώς αυτό που έκανε και στο ξεκίνημα, μέχρι να έρθει ο Ελ Αραμπί και να στείλει με προβάδισμα ενός τέρματος τον Ολυμπιακό στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ρυθμό να μη θυμίζει σε τίποτα αυτόν του πρώτου μέρους και πως θα μπορούσε άλλωστε μετά από πέντε τέρματα που σημειώθηκαν σε 45’ λεπτά. Στο 68’ ο Βαλμπουενά έδωσε τη θέση του στον Μασούρα και στο 74’ ο Μαρτίνς αποφάσισε να αντικαταστήσει τον Ελ Αραμπί με τον Φορτούνη.

Εννέα λεπτά αργότερα, οι δύο «αλλαγές» πρωταγωνίστησαν οδηγώντας τον Ολυμπιακό στο να πετύχει το τέταρτο τέρμα του. Ηταν το 83ο λεπτό όταν ο Φορτούνης έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μαξ στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στον Μασούρα που με ένα εξαιρετικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Εμβογκό διαμορφώνοντας το 4-2, με τον άσο των «ερυθρόλευκων» που ανανέωσε το συμβόλαιό του μόλις πριν από λίγες μέρες, να στέλνει… φιλάκια μέσα από την κάμερα.

Διαιτητής: Έκμπεργκ (Γερμανία)
Κάρτες: Μπα, Ροζάριο, Μπρούμα - Σανγκαρέ

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Λαλά (80’ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (80’ Βρουσάι), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (68’ Μασούρας), Ελ Αραμπί (74’ Φορτούνης), Μπρούμα (80’ Εμβιλά)

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό, Μαξ, Μποσκάγκλι (38’ Μπάουμγκαρτλ), Τέζε, Ντάμφρις, Ροσάριο, Τόμας (85’ Γκουτιέρες ), Σανγκαρέ (70’ Φέρτεσεν ), Μάλεν, Ζάχαβι (85’ Φαν Γκίνγκελ), Γκέτσε (70’ Ζούνιορ)