16.9°C17.3°C
3 BF 48%
Euroleague / Eμφατική νίκη του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ

Eurokinissi Sports

Ο Παναθηναϊκός έκανε καταπληκτική εμφάνιση και νίκησε 88-77 στο ΣΕΦ, με τον προπονητή του Όντετ Κάτας να έχει πολύ μεγάλο μερίδιο σ’ αυτή τη νίκη γοήτρου των «πράσινων». Ο Ολυμπιακός συνέχισε τις κακές εμφανίσεις, έκανε την τέταρτη διαδοχική ήττα του και ουσιαστικά με 11 νίκες και 13 ήττες δεν προλαβαίνει πλέον το… τρένο των "πλέϊ οφ".

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για τελευταία φορά στο τρίτο λεπτό του αγώνα (7-4). Ο Παναθηναϊκός, παίζοντας για πρώτη φορά στην Euroleague με πολύ ψηλό σχήμα, έκανε αμέσως μετά ένα σερί 0-13, προηγήθηκε 7-17 κι αν δεν έμπαινε στο παρκέ ο - για μια ακόμη φορά - «καταστροφικός» Μακ, ο Ολυμπιακός δεν θα έβρισκε την ευκαιρία να μειώσει 18-19 στο 10’.

Ο Κάτας επανέφερε το ψηλό σχήμα με τον Λευτέρη Μποχωρίδη στο παρκέ, που μαζί με τον Χάουαρντ Σαντ Ρός ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού και έβγαζαν την ομάδα τους από τα δύσκολα κάθε φορά που ο Ολυμπιακός πλησίαζε στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν «ζωντανοί» με τρίποντα στο α’ ημίχρονο και με καλή άμυνα στην περιφέρεια, που τους έδωσαν εύκολους πόντους, καθώς ήταν μπλοκαρισμένοι στο «πέντε εναντίον πέντε».

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν και 13π. στην τρίτη περίοδο (44-57), αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε στους δύο πόντους (59-61) στο 31΄. Σ’ εκείνο το σημείο ήταν καθοριστικό ένα τρίποντο του Σαντ Ρος (4/5), που άλλαξε την ψυχολογία του ματς κι ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι. Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν 77-82 στα 39΄΄ , αλλά όχι μόνο δεν μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά έχασαν και τη διαφορά της νίκης του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ (71-78), καθώς οι «πράσινοι» ήταν αλάνθαστοι στις βολές (25/25), αλλά και κυρίαρχοι σ’ όλο το ματς στα ριμπάουντ (26-39)!

Ο Σαντ Ρος πέτυχε διπλό ρεκόρ καριέρας στην Euroleague με 20 πόντους και 27 βαθμούς στην αξιολόγηση, με τον Μποχωρίδη να πετυχαίνει άλλα τρία ρεκόρ καριέρας με 15 πόντους, 2 επιθετικά και 4 συνολικά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 35-38, 54-61, 77-88

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάρισον 6 (3/9 σουτ), Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 4 (1/6 σουτ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Σλούκας 9 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 11 (5/6 δίποντα, 1/3 βολές), Πρίντεζης 8 (0/3 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 5 (1), Τζένκινς 5 (1), Έλις 7 (3/3 δίποντα, 1/1 βολή), ΜακΚίσικ 20 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μακ, Παπαγιάννης 8 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 15 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 5 (1/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Κασελάκης 3 (1), Φόστερ (0/3 σουτ), Γουάιτ 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπεντίλ 10 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 20 (2/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/37 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 11/19 βολές, 26 ριμπάουντ (17 - 9), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 18/37 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 25/25 βολές, 39 ριμπάουντ (23 -16), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 15 λάθη, 2 μπλοκ