• Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Οι παίκτες της Εθνικής Ελλάδος πανηγυρίζουν
(FIBA.COM)

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε στο Σεράγεβο η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ, αλλά τελικά νίκησε με 84-78 τη Βουλγαρία στην παράταση, χάρη στον επιθετικό οίστρο του Γιάννη Αθηναίου, που πέτυχε δύο τρίποντα στα τελευταία 30΄΄ της κανονικής διάρκειας και άλλα δύο στην παράταση!

Με νίκη της Βοσνίας επί της Λετονίας, στο ματς που ακολουθεί, η Εθνική μας παίρνει και μαθηματικά την πρόκριση για το «Ευρωμπάσκετ 2022», ανεξάρτητα από τα δύο ματς που απομένουν στα προκριματικά και θα διεξαχθούν τον Φεβρουάριο.

Η Εθνική μας, όπως στον αγώνα με τη Λετονία, βρέθηκε να χάνει με μεγάλη διαφορά στο α’ ημίχρονο. Η Βουλγαρία προηγήθηκε 41-25, αλλά από την καλή αμυντική προσπάθεια της ελληνικής ομάδας έκανε στη συνέχεια 9’ να βάλει καλάθι!

Το ημίχρονο τελείωσε 41-31 και μ’ ένα σερί 10-0 στην αρχή της επανάληψης η Ελλάδα πέρασε και μπροστά 42-41 στο 27' μ’ ένα σερί 18-0. Σ’ αυτό το σημείο η Εθνική μας έπαθε νέο «μπλακ άουτ» , η Βουλγαρία έκανε με σειρά της σερί 11-0  (52-42) και βρέθηκε «αγκαλιά» με τη νίκη στο φινάλε, μέχρι που «μίλησε» ο Αθηναίου. Μισό λεπτό πριν από τη λήξη το σκορ ήταν 63-68 και στο διάστημα που απέμενε ο γκαρντ του Περιστερίου πέτυχε δύο τρίποντα, για να ισοφαρίσει με «κάρφωμα» ο Κατσίβελης στα 9’’ και να πάει το ματς στην παράταση (71-71).

Στο έξτρα πεντάλεπτο πάλι ο Αθηναίου «άνοιξε λογαριασμό» με νέο τρίποντο (74-71), η Εθνική μας είχε συνέχεια το προβάδισμα και με νέο τρίποντο του Αθηναίου ο αγώνας ολοκληρώθηκε 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 31-41, 44-52, 71-71 (κ.α.) 84-78 (παρ.)

ΕΛΛΑΔΑ: Κατσίβελης 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Δ. Αγραβάνης 10 (2), Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Αθηναίου 21 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σκορδίλης, Καββαδάς 14 (6 μπλοκ), Φλιώνης, Κακλαμανάκης 9 (8 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 4 , Γκίκας, Λούντζης 8 (4/6 δίποντα).

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Μποστ 12 (3/12 τρίποντα) , Κοστόβ 15 (2), Γκεοργκίεβ 9, Ιβάνοβ 5 (1), Πέτκοβ 11 (3), Μπάτσεβ 7 (1), Μαρίνοβ 5, Τσερνοκόζεβ 8 (2), Βακλίνοβ, Χατζιρούσεβ 6 (2).