ΛΑΡΙΣΑ
28 °C
26.8°C28.0°C
0 BF 54%
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 85-88 / Πράσινη απόδραση και ραντεβού στο ΟΑΚΑ για τον τελικό των τελικών
  • Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς
  • Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
Εκτύπωση

Παναθηναικος - Ολυμπιακός
EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού 85-88 σε έναν συγκλονιστικό τέταρτο τελικό και πήγε τη σειρά στο ΟΑΚΑ για τον τελικό των τελικών που θα κρίνει το πρωτάθλημα της Basket League.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 88-85 του Ολυμπιακού, εξαργυρώνοντας το σπουδαίο δεύτερο ημίχρονό τους, όταν και σημείωσαν τη μεγάλη ανατροπή. Ακόμη μία τεράστια εμφάνιση από τον Κέντρικ Ναν με 25 πόντους. To βράδυ της Παρασκευής (14/6, 21.15, ΕΡΤ3) ο Παναθηναϊκός, με τη βοήθεια των οπαδών του, θα κυνηγήσει την ολική ανατροπή (από 0-2 σε 3-2) για να κατακτήσει τον τίτλο μετά από τρία χρόνια ενώ ο Ολυμπιακός θα ψάξει το δεύτερο break που θα τον στέψει πρωταθλητή για τρίτη σερί σεζόν (2022, 2023).

Η ομάδα του Αταμάν με τρομερή ψυχραιμία, έφτασε σε ένα τεράστιο διπλό  για να πάρει πίσω το πλεονέκτημα έδρας, ενόψει του 5ου τελικού. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι «πληγώθηκαν» από τις πολλές χαμένες βολές τους (22/35β.) και την αδυναμία τους να περιορίσουν τον Κέντρικ Ναν στην τελική ευθεία.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε σπουδαία «κλειδιά» στα πρόσωπα των Τζέριαν Γκραντ (15π., 4ασ., 3κλ.), - Ματίας Λεσόρ (15π., 6ρ.), ενώ κομβικός ήταν και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (7π., 7ρ., 2κοψ.). Επιπλέον, διψήφιος ήταν και πάλι ο Κώστας Σλούκας (12π.).

Στην αντίπερα όχθη, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έβαλε 13π., αλλά έκανε ένα σημαντικό λάθος στην 4η περίοδο με ένα αντιαθλητικό, με τους Αϊζάια Κάνααν (3/10 σουτ), Κώστα Παπανικολάου (4/11 εντός πεδιάς), Άλεκ Πίτερς (1/4 3π.) και Φίλιπ Πετρούσεφ να μετρούν 11π. έκαστος.

Το ντέρμπι άρχισε δυναμικά και με αρκετά καλό ρυθμό. Οι δυο ομάδες βρήκαν λύσεις επιθετικά με τον Ολυμπιακό να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +5 (22-17) εκμεταλλευόμενος την αμυντική χαλαρότητα των Πρασίνων σε ορισμένες φάσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο με αποφασιστικότητα μειώνοντας στον πόντο (22-21), αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις φτάνοντας στο +9 (36-27), στο +10 (39-29), στο +11 (42-31, 47-36).

Οι πράσινοι έβγαλαν αντίδραση στο φινάλε του ημιχρόνου μειώνοντας σε 47-41 με απίθανο buzzer beater του Γκραντ από το κέντρο του γηπέδου.

Το Τριφύλλι μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με επί μέρους σκορ 7-15 βρέθηκε στο +2 (54-56). Έκτοτε οι «αιώνιοι» έφτασαν μέχρι το τέλος της περιόδου καλάθι-καλάθι. Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να κλείσει το δεκάλεπτο στο +3, όμως ο Κάνααν με τρομερό τρίποντο σε νεκρό χρόνο ισοφάρισε σε 64-64.

Ο τελικός κρεμόταν σε μια κλωστή με τις δυο ομάδες να πορεύονται πόντο-πόντο. Ο Παναθηναϊκός στο 34' πήρε προβάδισμα τεσσάρων και έξι πόντων (71-77) για πρώτη φορά στο ματς, ενώ έφτασε και στους +8 (73-81) τέσσερα λεπτά πριν απ' το φινάλε με σόου του ασύλληπτου Ναν.

Ο Ολυμπιακός ροκάνισε τη διαφορά στους δύο πόντους (83-85) 1'30'' από το τέλος. Ο Πίτερς αστόχησε σε τρίποντο για το προβάδισμα αλλά και ο Ναν έκανε λάθος επιλογή στην επόμενη επίθεση. Ο Λεσόρ όμως κέρδισε το φάουλ και ευστόχησε σε μία βολή για το 83-86.

Ο Κάνααν αστόχησε δύο φορές από το τρίποντο και ο Ναν κέρδισε το φάουλ και τις βολές χάνοντας όμως και τις δύο (!) απομένοντας 16 δευτερόλεπτα για τη λήξη! Ο Γκος κέρδισε φάουλ και βολές στα 9,8'' αλλά ευστόχησε σε μία από τις δύο για το 84-86.

Ο Ολυμπιακός έκανε γρήγορα το φάουλ στην επαναφορά και ο Γκραντ ευστόχησε και στις δύο βολές δίνοντας ασφάλεια τεσσάρων πόντων (84-88) στους Πράσινους. Με χρόνο 6,1'' ο Παπανικολάου κέρδισε τρεις βολές, όμως αστόχησε στις δύο (85-88). Οι Ερυθρόλευκοι ανέκτησαν την μπάλα, όμως ο Παπανικολάου σούταρε απ' το κέντρο του γηπέδου αστοχώντας.

Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλο break και επιστρέφει τη σειρά στο ΟΑΚΑ, όπου ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο τελικό.