0 BF 77%
Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 59 - 63 / Θρυλική πρόκριση στο Final Four (βίντεο)

Ο Κώστας Παπανικολάου
(EUROKINISSI/KLODIAN LATO)

Ο Ολυμπιακός πήρε μία ιστορική πρόκριση για το Final Four του Βερολίνου καθώς νίκησε την Μπαρτσελόνα στο γήπεδό της με 59-63 και θα έχει τρίτη σερί παρουσία στους «4» της Euroleague. Οι ερυθρόλευκοι ετοιμάζονται πλέον για τη Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό (24/5) του Βερολίνου, στην πορεία τους για την κατάκτηση του τέταρτου ευρωπαϊκού τίτλου τους (1997, 2012, 2013).

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει την Μπαρτσελόνα που βρέθηκε στο 8-2 στο 6'. Ωστόσο οι Ερυθρόλευκοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -3 (12-9). Η έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου δεν ήταν καλό για τον Ολυμπιακό που είδε τη διαφορά να ξεφεύγει στους εννέα πόντους (18-9) και την Μπάρτσα να κάνει ένα επί μέρους 7-0. Πάντως, με μια αντεπίθεση στο φινάλε της περιόδου, ο Ολυμπιακός ροκάνισε τη διαφορά στο ένα καλάθι (27-25). Το χαμηλό σκορ του ημιχρόνου αποτελεί ενδεικτικό της νευρικότητας που υπήρχε στο παρκέ.

Το παιχνίδι παρέμεινε στο ίδιο μοτίβο και στην τρίτη περίοδο. Ιδίως στο πρώτο πεντάλεπτο οι δυο ομάδες βρίσκονταν σε απόσταση ενός καλαθιού με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί πάντοτε το προβάδισμα. Με ένα μίνι ξέσπασμα και επί μέρους σκορ 7-0, οι Μπλαουγκράνα βρέθηκαν στο +8 (38-30), όμως ο επτάψυχος Ολυμπιακός επέστρεψε ξανά κλείνοντας το δεκάλεπτο στην ισοπαλία (40-40).

Με το σκορ ισόπαλο, τις ομάδες ισοδύναμες και με ένα δεκάλεπτο να απομένει, ήταν φανερό ότι θα έσπαγαν καρδιές στο φινάλε. Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με πέντε πόντους στο 33' (47-42) αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (47-46), προτού ο ΜακΚίσικ δώσει το προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του Μπαρτζώκα στο 35' για το 47-49.

Ο Αμπρίνες ισοφάρισε 49-49 στο 34' αλλά ο τρομερός ΜακΚίσικ με δεύτερη τρίποντη «βόμβα» έφερε τους Πειραιώτες στο +3 (49-52), προτού γράψει το 49-54 με νέο καλάθι κι ένα προσωπικό σερί οχτώ πόντων! Ακολούθησε νέα «βόμβα» τριών πόντων απ' τον Παπανικολάου που έφερε τον Ολυμπιακό στο +8 (49-57) μόλις 2.23 πριν από το τέλος.

Η Μπαρτσελόνα ροκάνισε τη διαφορά στο τρίποντο (54-57) ένα λεπτό απ' το τέλος, ενώ το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ στα 17,5'' έστειλε τον Ολυμπιακό στο Βερολίνο (54-59). Οι Καταλανοί μείωσαν στο τρίποντο (56-59) στα 15'' από το τέλος, ο Κάνααν ευστόχησε στις βολές (56-61), ο Παπανικολάου έκλεψε και η πρόκριση βάφτηκε στα ερυθρόλευκα.

Τα δεκάλεπτα: 12-9, 27-25, 40-40, 59-63