21.8°C22.1°C
4 BF 56%
19.5°C20.2°C
2 BF 66%
Ολυμπιακός - Περιστέρι 91-83 / Οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν διαφορά 10 πόντων στα τελευταία 12 λεπτά

BASKET LEAGUE 2023-2024 /
ΟΣΦΠ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν απέναντι στο Περιστέρι  στο τέλος όμως πάτησαν το γκάζι και πήραν την νίκη (91-83) για να ανέβουν στο 22-2 στο πρωτάθλημα (12-1 εντός και 10-1 εκτός έδρας) στο "Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας".

Ο Τόμας Γουόκαπ ήταν σπουδαίος στο δεύτερο μέρος σε άμυνα κι επίθεση, ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος τον ακολούθησε, ο Μόουζες Ράιτ ήταν και πάλι πληθωρικός για να γεμίσει τη στατιστική του κι ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε έξι παίκτες του με διψήφιο αριθμό πόντων σε ένα απόγευμα που έδειξε για ακόμα μία φορά τον ανταγωνισμό της Α1.

Στο 16-8 έπεσε το Περιστέρι bwin (10-2 εντός και 6-6 εκτός έδρας), με τον Βασίλη Σπανούλη να βλέπει απίθανη εμφάνιση στο πρώτο εικοσάλεπτο, εκπληκτική αποτελεσματικότητα στο περιφερειακό σουτ, αλλά και κούραση προς το φινάλε.

Ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ έκανε τα πάντα για να αποδείξει ότι είναι παίκτης υψηλού επιπέδου, ο Νίκος Χουγκάζ βοήθησε πολύ στην επίθεση, από εκεί και πέρα όμως το Περιστέρι δεν πήρε πολλά από τον Τζο Ράγκλαντ που χάθηκε στο δεύτερο μέρος, από τον Ζερμέιν Λοβ, ενώ δεν είχε τον τραυματία Κένι Γουίλιαμς και σίγουρα σκεφτόταν και τον τελικό της Τετάρτης (10/4) με τη Βόννη.

21-15 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 46-24 οι πόντοι στη ρακέτα, 17-12 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), 17-11 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 56-29 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς για τις δύο ομάδες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Μαγκλογιάννης, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 43-52, 64-67, 91-8